Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Nagel: Faizler Mart’taki Önemli Adımın Ardından da Artmalı

ECB üyelerinden Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, faiz artırımlarına ilişkin şahin söylemlerde bulundu.
ECB/Nagel: Faizler Mart’taki Önemli Adımın Ardından da Artmalı
Yorum

Küresel sıkılaşma dalgasının ne zaman sona ereceği merak edilirken merkez bankası politika yapıcılarından bunun kısa vadede olmayacağına ilişkin açıklamalar geliyor. Faiz artırımı hakkında görüş bildiren Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Joachim Nagel de son örneklerden.

Nagel, bugün yaptığı açıklamada Mart ayında planlanan 50 baz puanlık artışın ardından Avrupa Merkez Bankası’nın önemli faiz artırımlarını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Son verilerin, çekirdek enflasyonun “çok yüksek” kaldığını gösterdiğini vurgulayan Nagel, ECB’nin politikasını sıkılaştırma konusunda kararlı kalması gerektiğini savundu. Açıklanan son veriler Euro Bölgesi’nde enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,6’ya çekirdek enflasyonun yüzde 5,3’e yukarı yönlü revize edildiğini gösterdi.

Nagel’in yorumları, yukarı yönlü revize edilen Euro Bölgesi enflasyon raporunun üzerine geldi. G20 sırasında konuşan Nagel, “Mart’ta güçlü bir artış bekliyorum. Mart ayının ötesinde daha fazla önemli oran artışına ihtiyaç duyulabileceğini göz ardı etmiyorum” dedi.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel de geçen hafta Nagel ile benzer yönde açıklamalarda bulundu.

Neredeyse tüm senaryolar için Mart ayında 50 baz faiz artırımına daha ihtiyaç duyulacağını söyleyen Schnabel, piyasaların mükemmelliği fiyatladığını belirterek şöyle uyarıda bulundu:

“Piyasalar mükemmelliği fiyatlıyor. Enflasyonun çok hızlı bir şekilde yüzde 2’ye düşeceğini ve orada kalacağını, ekonominin ise gayet iyi gideceğini varsayıyorlar. Bu çok iyi bir sonuç olurdu, ancak enflasyonun şu anda finansal piyasalar tarafından fiyatlandırıldığından daha kalıcı olma riski var.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu