Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Nagel: Faizler Mart’taki Önemli Adımın Ardından da Artmalı

ECB üyelerinden Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, faiz artırımlarına ilişkin şahin söylemlerde bulundu.
ECB/Nagel: Faizler Mart’taki Önemli Adımın Ardından da Artmalı
HABER GİRİŞ

Küresel sıkılaşma dalgasının ne zaman sona ereceği merak edilirken merkez bankası politika yapıcılarından bunun kısa vadede olmayacağına ilişkin açıklamalar geliyor. Faiz artırımı hakkında görüş bildiren Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Joachim Nagel de son örneklerden.

Nagel, bugün yaptığı açıklamada Mart ayında planlanan 50 baz puanlık artışın ardından Avrupa Merkez Bankası’nın önemli faiz artırımlarını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Son verilerin, çekirdek enflasyonun “çok yüksek” kaldığını gösterdiğini vurgulayan Nagel, ECB’nin politikasını sıkılaştırma konusunda kararlı kalması gerektiğini savundu. Açıklanan son veriler Euro Bölgesi’nde enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,6’ya çekirdek enflasyonun yüzde 5,3’e yukarı yönlü revize edildiğini gösterdi.

Nagel’in yorumları, yukarı yönlü revize edilen Euro Bölgesi enflasyon raporunun üzerine geldi. G20 sırasında konuşan Nagel, “Mart’ta güçlü bir artış bekliyorum. Mart ayının ötesinde daha fazla önemli oran artışına ihtiyaç duyulabileceğini göz ardı etmiyorum” dedi.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel de geçen hafta Nagel ile benzer yönde açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Neredeyse tüm senaryolar için Mart ayında 50 baz faiz artırımına daha ihtiyaç duyulacağını söyleyen Schnabel, piyasaların mükemmelliği fiyatladığını belirterek şöyle uyarıda bulundu:

“Piyasalar mükemmelliği fiyatlıyor. Enflasyonun çok hızlı bir şekilde yüzde 2’ye düşeceğini ve orada kalacağını, ekonominin ise gayet iyi gideceğini varsayıyorlar. Bu çok iyi bir sonuç olurdu, ancak enflasyonun şu anda finansal piyasalar tarafından fiyatlandırıldığından daha kalıcı olma riski var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.