Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Lagarde ile Villeroy Faiz Açıklamalarıyla Kafa Karıştırdı

Avrupa Merkez Bankası'ndan Villeroy, 50 baz puanlık faiz artışı konusunda bir mutabakat olmadığını söylerken Başkan Lagarde, yarım puan artışa işaret etti. İşte detaylar;
ECB/Lagarde ile Villeroy Faiz Açıklamalarıyla Kafa Karıştırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Francois Villeroy De Galhau, 50 baz puanlık faiz artışı konusunda bir uzlaşı olmadığını belirterek Lagarde’nin yorumlarını tartışmaya açtı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bugün yaptığı açıklamada, ECB’nin mevduat faizini Eylül ayı sonunda sıfır veya biraz üzerinde gördüğünü belirterek mevcut seviyesinden en az 50 baz puanlık bir artışa işaret etti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı da olan ECB’den Villeroy ise 50 baz puanlık faiz artışının üzerinde mutabakat sağlanan bir konu olmadığını belirtti.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndan Bloomberg’e verdiği röportajda; “50 baz puanlık bir artış, bu noktada bir mutabakatın parçası değil, netim” dedi. Ve faiz artırımlarının kademeli olacağını savundu.

Villeroy, para politikasının sıkılaşmayacağını, normalleşeceğini vurgulayarak ECB’nin sonraki adımlarının hızının, fiili enflasyon ve faaliyet verilerine bağlı olacağını belirtti. Lagarde’nin yorumları, rekor düzeyde yüksek enflasyonla mücadele etmek için bu yaz ECB’nin daha büyük faiz artırımlarına ilişkin spekülasyonları canlı tuttu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı üçüncü çeyreğin sonunda büyük olasılıkla pozitif bölgeye geçeceklerini belirterek söylediklerini şöyle açıkladı:

“Negatif oranlar dışında olduğunuzda sıfırda olabilirsiniz, sıfırın biraz üzerinde olabilirsiniz. Bu, öngörülerimiz ve ileriye dönük rehberlik temelinde belirleyeceğimiz bir şey.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu