Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB, Dijital Euro için Kararını 2023 Yılı İçinde Verecek

Dijital euro ile ilgili rapor yayımlayan ECB, konuyla ilgili net kararın 2023’ün güz döneminde verileceğini açıkladı. İşte detaylar;
ECB, Dijital Euro için Kararını 2023 Yılı İçinde Verecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), “Dijital Euronun Araştırma Aşamasındaki İlerleme” başlıklı bir rapor yayımladı. ECB, dijital euronun oluşturulması hedefiyle araştırmaların ve projelerin devam ettiğini belirtti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun dijital euronun uygulanmaya başlanması durumunda uygulanacak denetim sistemini önerge olarak 2023’ün ikinci çeyreğinde sunmayı planladığı aktarıldı.

Dijital euronun ilk aşamada Euro Bölgesi üye ülkelerin kullanımına sunulmasının hedeflendiği ifade edildi. Raporda aktarılan bilgilere göre Euro Bölgesi dışındaki kullanıcılar Euro Bölgesi’nde hesabı olma şartıyla dijital euroya ulaşabilecek.

Raporda dijital euronun diğer para birimlerine dönüştürülebilmesi için merkez bankası ve dijital para birimi arasında yeni bir sistemin kurulmasına ihtiyaç olduğu kaydedildi. Fakat önceliğin Euro Bölgesi kullanıcılarının taleplerine ve ihtiyaçlarına hizmet eden dijital bir euronun oluşturulması olduğunun altı çizildi.

ECB’nin konuyla ilgili tüm tasarım seçeneklerini değerlendirdiği, gelecek aylarda konunun tüm taraflarla masaya oturularak görüşülmesinin planlandığı belirtildi. Raporda ECB Yönetim Kurulu’nun dijital euronun oluşturulmasına yönelik kararının güz döneminde netleşeceği aktarıldı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.