Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde: Gündemimizde Faiz İndirimi Yok

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, şu an için planları arasında faiz indiriminin olmadığını söyledi. Detaylar haberde...
ECB Başkanı Lagarde: Gündemimizde Faiz İndirimi Yok
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, İspanya’nın Santiago de Compostela kentinde, Eurogroup toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki indirimleri tartışmadığını yineledi.

Lagarde konuyla ilgili, “Faiz oranlarını düşürme kararı almadık. Bu konuyu tartışmadık ve hatta telaffuz bile etmedik.” diye konuştu. Enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmak gerekli olduğu sürece faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelerde tutacaklarının altını çizdi.

Banka bu hafta sürpriz bir karar aldı ve 25 baz puanlık faiz artırımı ile oranları yüzde 4,50 seviyesine çıkardı. Açıklanan son verilere atıfta bulunan Lagarde, Euro Bölgesi’nin daha önce beklendiği ölçüde büyümeyeceğini ortaya koyduğunu, büyümenin 2024 yılında hız kazanacağını söyledi.

Enflasyonu kontrol altına almak ve fiyat istikrarını sağlamak için para ve maliye politikalarının birbirleriyle çelişmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bugün itibarıyla kamu borcu ve cari açığı düşürmeye odaklandıklarını belirten Lagarde, Avrupa ülkelerinin özellikle yeşil ve dijital alanlarda daha fazla yatırıma ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Lagarde’ın açıklamaları öncesinde küresel piyasalarda, ECB’nin gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayacağına dair beklentiler ağır basıyordu.

GCM Yatırım Banner

ECB/Vasle: Faizleri Daha da Artırmak Mümkün

ECB’nin faiz politikasına ilişkin bir değerlendirme de, Yönetim Konseyi üyesi Bostjan Vasle’dne geldi. Slovenya Merkez Bankası Başkanı da olan Vasle, borçlanma maliyetlerinin zirveye ulaşmış olabileceği yönündeki sinyalinden sonra bile Avrupa Merkez Bankası’nın bir başka faiz artırımının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.,

Vasle’ye göre, ECB, Ekim ayındaki bir sonraki toplantısında, Temmuz 2022’den bu yana yürürlüğe giren toplam 450 baz puanlık faiz artırımına ekonominin nasıl tepki verdiğine dair çok az fikir sahibi olacak.

Aralık toplantısında yeni bilgiler ve yeni tahminler alacaklarını belirten Vasle, “Enflasyonu üç kez daha okuyacağız ve büyüme dinamiklerinde neler olup bittiğine dair daha fazla bilgiye sahip olacağız. Bunun da bu toplantının önemini artıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.