Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde Bankacılık Sektörünün Güçlü Olduğunu Vurguladı

Bankacılık sektöründeki krizler ECB ve FED’in gündemine yerleşti. ECB Başkanı Lagarde sektörün güçlü olduğunu ifade etti. İşte detaylar;
ECB Başkanı Lagarde Bankacılık Sektörünün Güçlü Olduğunu Vurguladı
YAYINLANMA ZAMANI

Küresel piyasaların odaklandığı bankacılık sektörüne yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının ardından krizin yayılmasına yönelik endişeler arttı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi.

Lagarde, Avrupa Birliği (AB) liderlerine piyasalardaki kargaşaya rağmen oldukça iyimser konuşarak Avrupa Bölgesi’nde bankacılık sektörünün güçlü olduğunu söyledi.

Bugün AB liderleri ile bir araya gelerek ekonomik gelişmeler üzerine istişare yapan Lagarde, düzenleyici rejim nedeniyle sektörün ayakta kalmayı başardığını, bankacılık birliği için planları tamamlama zamanının geldiğini belirtti.

Bloomberg kaynaklarına göre Lagarde fiyat istikrarı ile finansal istikrar arasında bir seçim olmadığını, ECB’nin enflasyonu yüzde 2 seviyesine getirmeye kararlı olduğunu ifade etti.

Alman Devi Bankada Sert Kayıplar

ECB Başkanının bu ifadeleri, Almanya’nın önde gelen bankası olan Deutsche Bank’ın yaşadığı yüzde 15’lik değer kaybının ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

ABD’deki iflasların ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) ve ECB’den yetkililer her şeyin yolunda olduğunu işaret eden açıklamalarda bulundu. Fakat Deutsche’deki kayıplar krizlerin Almanya’ya sıçrayacağı korkusunu ortaya çıkardı.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, 2008 mali krizinden bu yana düzenleyici alanda yaşanan ilerlemeyi savunurken politika yapıcıların kargaşanın daha da alevlenmesi durumunda harekete geçmeye hazır olduğunu vurguladı.

Nagel, merkez bankalarının spekülasyon yapmakla ünlü olmadığını, ancak son iki hafta içinde kendilerine özgü iki olayla karşı karşıya kaldıklarını paylaştı.

Kaynaklar, AB’nin Basel çerçevesini tüm blokta uygulamaya kara verdiğini, Lagarde’nin Cuma günü düzenleyici standartlarını iyileştirmek amacıyla sürekli çalışmaları gerektiğini söylediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.