Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’nin Yatırımlarında Özel Sektörün Payı Büyük

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'deki yıllık yatırımlarının yarısından fazlası ile yeşil geçişi desteklediğini açıkladı. Detayalar haberin içerisinde;
EBRD’nin Yatırımlarında Özel Sektörün Payı Büyük
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) bugün Türkiye’deki yatırımlarına dair ayrıntılı bir rapor paylaştı. Banka paylaştığı raporda, 2022 yılında Türkiye’ye yıllık bazda 1,63 milyar euro ile en fazla yatırım yaptığı ülke olarak kaydedildi.

Bankanın 2022 yılında Türkiye’ye yaptığı söz konusu yatırımlarla birlikte, toplam yatırımı 17 milyar euroya çıktı. Toplam yatırımdaki özel sektör payının yüzde 85 olduğu bildirildi.

Türkiye’ye 2022 yılında yapılan yatırımlarının yarısından fazlasının yeşil dönüşüm ve düşük karbonlu ekonomiye geçişi destekleyen Yeşil Ekonomiye Geçiş projesinde kullanıldığı belirtildi.

Ayrıca raporda, Türkiye’nin 2021 yılında Paris Anlaşması’nı onayladığı ve şu anda net sıfır hedefinin olduğu vurgulandı.

Ford Otosan’a Finansman Sağlandığı

EBRD’nin Yeşil Ekonomi Finansman Aracı ile 2022 yılında Türkiye’ye 500 milyon euroluk yeşil finansman, enerji sektörü dönüşümü, dekarbonizasyon ve altyapı odaklı projeler sağladığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada ABD’li otomobil üreticisi olan Ford’un Türkiye’deki Koç Holding ile ortak girişimi olan Ford Otosan’a finansman sağladığı da yer aldı. Ülkedeki ticari elektrikli araç üretimini desteklemek için 200 milyon euro tutarında destek sağlandığı vurgulandı.

Rüzgar enerjisi artırmak ve yenilebilir enerji kapasitesini geliştirmek içinse toplamda 145 milyon dolar destek sağladığı paylaşıldı. Bu desteğin, Türkiye’nin enerji sektöründeki yenilenebilir enerji kaynağına önemli projeler sağlayacağı eklendi.

Metro Hattı İnşası için Finansman Sağlandı

Kamu sektörü yatırımlarının da bankanın yeşil dönüşüm önceliklerini yansıttığı belirtildi. Bu yatırımın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kentte sürdürülebilir ve karbonsuzlaştırma stratejileri olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu strateji kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattının inşası içinse 75 milyon euroluk finansman sağladığına işaret edildi. Fonların 2019’da şehre sağlanan 97,5 milyon euroluk bir kredinin uzatması olduğu eklendi.

Ayrıca bankanın çevre sorunlarına en uygun çevresel yatırım ve politika eylemine odaklanan Yeşil Şehir Eylem Planları ile hem İstanbul’u hem de İzmir’i desteklediğinin altı çizildi.

Cinsiyet Eşitliği için Projeler Desteklendi

EBRD’nin 2022 yılında cinsiyet eşitliğini destekleyen projelerle de öne çıktı. Bankanın Türkiye’deki kadın girişimcilere verdiği desteğin 10. yılının dolduğunun bilgisi verildi.

İş Dünyasında Kadınlar programı kapsamında, Türk kadınlarına 10 yıl içinde 900 milyon euro destek verdiğine dikkat çekildi. Kadınların liderlik ettiği projelere aktarılmak üzere EBRD’nin İş Bankası’na 127 milyon euro, Akbank’a 50 milyon euro finansman sağlandığı vurgulandı.

Yapılan açıklamada EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner görüşlerine yer verildi. Küresel piyasalarda dalgalanmanın devam ettiğini belirten Tuerkner, EBRD finansmanının Türkiye’nin özel sektörü için önemli bir destek kaynağı olduğunu kaydetti.

Arvid Tuerkner, “Geçen yıl ülkede gerçekleştirdiğimiz yıllık yatırımın yarısından fazlasının, daha fazla istihdam yaratmaya ve Türk şirketlerinin dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olacak yeşil geçişe odaklandığını söylemekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.