Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’nin Milyon Euroluk Desteğine Bakan Şimşek’ten Teşekkür

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın deprem nedeniyle 500 milyon euroluk desteğine Bakan Şimşek'ten teşekkür geldi. Detaylar haberde...
EBRD’nin Milyon Euroluk Desteğine Bakan Şimşek’ten Teşekkür
HABER GİRİŞ

Geçen yıl 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerde yurt içinden ve yurt dışından destekler gelmişti. Bunlardan biri olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 500 milyon euroluk yeni finansman desteği vereceği duyuruldu.

EBRD, depremler sonrasında ilk destek veren kuruluşlar arasında yer alırken, 1,5 milyar euro finansman paketi açıklamıştı. Bu kapsamda KOBİ’lere ve yerel bankalara 800 milyon avro finansman sağlamıştı.

Bugün, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink başkanlığındaki heyet Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le bir araya geldi.

Söz konusu görüşmede Türkiye’nin ekonomi programının yanında EBRD’nin deprem bölgesine yönelik finansman desteği masaya yatırılan konular arasında yer aldı.

EBRD’den 500 Milyon Euroluk Finansman

Finansman paketi kapsamında EBRD’den 500 milyon euro finansman sağlanacak. Bakanlık ile EBRD arasında mutabakat zaptı imzalandı.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen finansman desteği şu alanlarda kullanılacak:

“Belediyelere su, içme suyu, kanalizasyon, katı atık ve ulaştırma sektörlerinde.”

Bu desteğin 2024-25 yıllarında sağlanması öngörülüyor. Bakan Şimşek, konuya yönelik sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Şimşek, deprem yaralarının sarılmasının öncelik olduğu not edildi. Bütçedeki tüm imkanların bu doğrultuda seferber edildiği aktarıldı.

Bakan Şimşek, “Deprem bölgesinde kullanılmak üzere uluslararası kuruluşlardan uygun maliyetli finansman desteklerini de devreye alıyoruz.” açıklamasında bulundu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) sağlayacağı kaynak için teşekkürlerini iletti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın