Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Türkiye Açıklaması: Birçok Yatırım Fırsatı Görüyoruz

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye'ye yatırımlarının süreceğini ve birçok fırsat gördüklerini söyledi.
EBRD’den Türkiye Açıklaması: Birçok Yatırım Fırsatı Görüyoruz
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler ve bankanın Türkiye’ye yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Renaud-Basso, bankanın Türkiye’de bu yılki yatırımlarının 2,5 milyar euroyu aşacağını belirterek, “Türkiye’deki yatırımlarımızı her zaman çok yüksek tuttuk ve yatırım yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

EBRD Başkanı, küresel ekonominin Kovid-19 salgını sonrası toparlanmaya geçtiği sırada Ukrayna’daki savaşın etkisi, enerji krizi ve enflasyonun yarattığı zorluklarla karşılaştığını belirtti. Renaud-Basso, dünya çapında para politikasında önemli değişiklikler görüldüğünü ve bu değişikliklerin ekonomiler üzerinde etkilerinin hissedilmeye başlandığını ifade etti.

Renaud-Basso, Türkiye’de de para politikasındaki değişiklikler ile makroekonomik politikalardaki değişimin doğru yönde olduğunu ve sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. EBRD’nin yatırımlarının yüzde 50’sinin yeşil dönüşüm projelerine yapıldığını kaydeden Renaud-Basso, özellikle çelik ve çimento gibi karbon yoğun sektörlerin karbonsuzlaşmasına katkı sağlamak üzere özel sektörle çalıştıklarını söyledi.

EBRD Başkanı açıklamasında, “Makroekonomik dengesizlikler ve yüksek enflasyon nedeniyle endişeliyiz. Bu açıdan, para politikasındaki değişimin enflasyonun düşürülene kadar sürdürülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, Türk ekonomisinin ve özel sektörün çok dirençli olması pozitif bir durum.” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’deki yatırımlarının yüzde 93’ünün şirketler, imalat sektörü ve finansal kuruluşlar olmak üzere özel sektöre olduğunu söyleyen Renaud-Basso, KOBİ’leri finanse etmeyi, yeşil dönüşümü ve kadınların liderliğindeki işletmeleri desteklemeyi önemsediklerini söyledi.

Bankanın Türkiye’de yıllık bazda daha önceki en yüksek yatırımı 2 milyar euro ile 2021’de kayıtlara geçmişti. Geçen yıl ise EBRD’nin Türkiye’deki yatırımları 1,63 milyar euro olarak gerçekleşmişti. Bankanın Türkiye’deki toplam yatırımları ise 19 milyar euroyu geçmiş durumda. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın