Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Kadın Liderliğindeki KOBİ’lere Kredi Desteği

EBRD ile TEB arasında, kadınların liderlik yaptığı işletmeler için 50 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzalandı.
EBRD’den Kadın Liderliğindeki KOBİ’lere Kredi Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) Türkiye’deki kadın girişimcilere finansman desteği sağlanıyor. Resmi açıklamaya göre EBRD ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) 50 milyon Euro tutarında bir kredi anlaşması imzalandı. Söz konusu kredinin liderliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman ihtiyacını gidermek için kullanılması amaçlanıyor.

Kredinin, EBRD’nin 600 milyon Euro’luk Türkiye İş Dünyasında Kadın II (TurWiB II) programı kapsamında verildiği belirtildi.

Söz konusu finansman, kadınların liderliğindeki KOBİ’lerin rolünün desteklenmesine ve güçlendirilmesine ek olarak, TEB’in iş modelini ve dağıtım mekanizmalarını daha kapsayıcı hale getirmeyi sağlayacak.

Kadın girişimcilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamaya yardımcı olacak kredi ile iş dünyasında kadın portföyünün genişletilmesi ve büyük kentsel alanların dışındaki müşterilere ulaşılması hedefleniyor.

TEB Kadınların Önündeki Finansman Engellerini Kaldırmayı Hedefliyor

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, EBRD’nin desteğiyle kurucusu ya da yöneticisi kadın olan KOBİ’lere uygun faiz oranlarıyla taksitli ticari kredi imkanı sağlayacaklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kadın iş gücünün ekonomideki yerinin her geçen gün daha da önemli hale geldiğini ifade eden Mendi, banka olarak kadın işletme sahiplerine destek sağlamak ve ekonomideki potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla 2015 yılında sektörde bir ilke imza attıklarını hatırlattı.

Kadın Bankacılığı ile kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye ve ekonomiye daha fazla dahil olmalarına yönelik çalışmalara devam ettiklerini, iş hayatında karşılarına çıkan engelleri aşmalarına yardımcı olmak için de çok yönlü ürünleri sunduklarını anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.