Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Enerjisa’ya Dev Finansman İmkanı

EBRD, Enerjisa Üretim’e rüzgar enerjisi alanındaki yatırım portföyünü genişletmesi amacıyla 100 milyon dolarlık finansman imkanı sağladığını açıkladı.
EBRD’den Enerjisa’ya Dev Finansman İmkanı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Enerjisa Üretim’in rüzgar enerjisi yatırımlarının desteklenmesi amacıyla 110 milyon dolar hacminde kredi sağlandığını bildirdi. Yapılan açıklamada, şirketin çevreci yatırım projelerinden elde edilen enerji ile yılda 52 bin tonluk karbon salımının önüne geçilmesinin tahmin edildiği söylendi.

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Direktörü Nandita Parshad, bankanın Enerjisa Üretim ile finansman geçmişinin Balıkesir’deki Bares Rüzgar Santrali’nin inşa sürecine dayandığını ifade etti.

Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin geleceği için son derece önemli olduğunu dile getiren Parshad, Enerjisa’nın söz konusu dönemden bu yana inovasyon yapmaya ve ülkenin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmaya devam ettiğini söyledi.

Açıklamasında, “Şirketin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini finanse etmekten ve ortaklığımızı geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz.” ifadesine yer verdi.

Şirketten EBRD ile İmzalanan Kredi Sözleşmesine İlişkin Açıklama Geldi

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. tarafından dün akşam yapılan açıklamada, yüzde 50’si dolaylı olarak kendilerine ait olan Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.’nin Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda, kurulu gücünü 51,6 MW artıracak yeni tamamen yenilenebilir enerji yatırımını ve 55 MW büyüklüğünde operasyonel rüzgar enerjisi santrali satın alımını finanse etmek üzere EBRD ile 7 yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi sözleşmesinin 11 Mayıs 2023 tarihinde imzalandığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Enerjisa Hisselerinde Son Durum

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

İş Yatırım’ın yüzde 77,50 getiri potansiyeli gördüğü Enerjisa hisseleri (ENJSA), saat 16.18 itibarıyla yüzde 1,63 ekside fiyatlanıyor. 28,96 liradan işlem gören hisseler güne 29,7 liradan başladı.

Gördüğü en düşük fiyat 28,44, en yüksek 29,76 lirayı gördü.

Yıllık bazda 11,98 – 35,97 arasında hareket eden hissenin dönemsel performanslarına bakıldığında haftalık bazda yüzde 10, yıllık yüzde 123 artarken, aylık periyotta yüzde 3’e yakın değer kaybetti.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.