Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yeni Stratejileriyle Finans Sektörünü Canlandıracak!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2019-2024 dönemleri arasında Türkiye'ye uygulayacağı stratejilerin içeriği hakkında bilgi verdi.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yeni Stratejileriyle Finans Sektörünü Canlandıracak!
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2019-2024 yılları arasında odak noktasında birkaç değişiklik yaparak yeni faaliyetlere hazırlanacak. Bunların başında Türkiye finans sektörünü daha dayanıklı bir hale getirmek ve sermaye piyasalarındaki güçlülüğü artırmak geliyor. Banka söz konusu bu stratejileriyle Türkiye’de 5 yıl boyunca yapacağı yatırımlar ile izleyeceği politikaları şekillendirecek.

Açıklama yapan banka, bunlarla birlikte daha pek çok amacı gerçekleştirmek için çalışmalar yürütecek. Ülkenin bilgi ekonomisini daha ileri seviyelere taşımak, özel sektörde ekonomik kapsayıcılık ile cinsiyet eşitliğinin ön plana çıkarılması, Türkiye’yi yeşil ekonomiye hızlı bir şekilde dahil etmek ve bölgesel enerji bağlantılarına destek sağlamak EBRD’nin öncelikli hedefleri arasında bulunuyor.

Türkiye’ye yatırım yapan bankalar arasında önemli bir konumda bulunan EBRD, çalışmalarını genellikle özel sektör odaklı yürütüyor.

EBRD Önemli Bir Konumda BulunuyorYaptığı yatırımların yanı sıra güçlü ve modern bir ülke ekonomisi için gerekli politikalara da destek olan EBRD, Türkiye’ye yönelik stratejilerinde başarıya ulaşacak gibi görünüyor.

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti Türkiye’yi ziyaret ettiği bir zamanda bazı açıklamalar yapmıştı. EBRD ile Türkiye’nin özel sektöründe keşfedilmeyi bekleyen pek çok yeni alan olduğuna değinen Chakrabarti, EBRD olarak bu keşfe öncü olmaktan mutluluk duyacaklarını bildirmişti. Bunun için bankanın gerekli donanıma sahip olup geçmişte gurur veren başarılara imza attığını da belirten Chakrabarti, uzun vadeli sonuçların önemine vurgu yaptı.

Bir kalkınma bankası olarak en başından beri Türkiye ve Türkiye’deki özel sektörün desteklenmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüreceklerini belirtti. Banka başkanının Türkiye’ye yaptığı ziyaret ve uygulanacak yeni stratejilerin tanıtımı EBRD’nin 10 yıl boyunca Türkiye ekonomisine sağladığı katkıların adeta bir kutlanması olarak görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Çok sayıda başarıya imza atan EBRD, geride bıraktığımız 10 yıl içinde sürdürülebilir enerji, altyapıdaki iyileştirme çalışmaları, küçük-büyük fark etmeksizin özel sektör şirketlerinin rekabet güçlerinin artırılması gibi çalışmalar ve yerel sermaye ile yerel para birimlerinin geliştirilmesine destek olan yatırımlarıyla ön plana çıkmıştı.

Kadın, genç ve kırsal kesimde yaşayan insanlara istihdam sağlayıp bunun yanında onlara eğitim imkanları sunmak da EBRD’nin odaklandığı stratejiler arasında bulunuyor.

EBRD İstihdam SağlıyorBu zamana kadar 300 farklı projeye 11,5 milyar Euro tutarında yaptığı yatırımla adından söz ettiren EBRD’nin bunlar için dış kaynaklardan 2,3 milyar Euro’luk finansman desteği sağladığı öğrenildi. Diğer taraftan bankanın Türkiye’deki yatırımlarına bakıldığında yarısının sürdürülebilir enerji ve kaynakların kullanımını teşvik eder nitelikte olduğu görüldü. Yani bu kapsamda EBRD yatırımları yeşil ekonomiyi destekliyor.

Bunun yanı sıra bankanın yaptığı yatırımlar her yıl 2,4 milyon binek otomobilin yarattığı etkiyle eş değer olan 11,3 milyon tonluk karbondioksit salınımının önüne geçiyor. Bunun yanı sıra EBRD rüzgar, güneş ve jeotermal enerji projelerine doğrudan ya da dolaylı olarak finansman desteği sağladı. Bankanın bu katkısı Türkiye genelinde bulunan yenilenebilir enerji kapasitesinin %7’sine denk geliyor.

Destekleri saymakla bitmeyen EBRD, KOBİ’lerin büyümesine de katkı sağladı. Bu kapsamda banka, leasing şirketleri ile faktöring firmalarını kapsayan 20’yi aşkın finansal kuruluşa uzun vadeli fon sağladı ve 2 milyar Euro tutarında finansal destek verdi.

“İş Hayatında Kadın” adlı projesiyle 20 bin kadın girişimciye finansman, danışmanlık ve eğitim hizmeti sunan EBRD; Avrupa Birliği, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye gibi ülkelerin hibeleriyle 850 KOBİ’nin büyümesine katkı sağladı. Bunun yanında 4000’i aşkın yeni iş imkanı yarattı.

Yaklaşık 30 Türk şirketine ortan olan EBRD, bunların kalkınmasını sağlayarak katkıda bulundu.

30 Türk Şirketine Katkı SağladıTürkiye’ye yönelik çalışan 9 özel sermaye ile girişim sermayesine de yatırım yapan EBRD’nin yatırımcı olduğu bölgesel fonlardan birkaçı Türk işletmelerine ortalama 800 milyon Euro tutarında yatırım sağladı.

Finansmanının 2,6 milyar Euro’dan fazlasını tarım ve tarım ürünlerinin piyasada yer alması için gerekli olan üretim, işleme, ambalajlama ile dağıtım gibi işlemlere ayıran EBRD, Türkiye’de ticari bankalarda bulunan kredi uzmanlarına fayda sağlayacak yenilikçi bir araca yardımcı oldu. Böylelikle kredi uzmanlarına sağlanan tarım kredisinin sayısı 460 bini aştı.

Türkiye’nin altyapısına önemli bir destek sağlayan EBRD, finansman sağladığı ülke genelinde hastanelere kazandıracağı 13 bin 462 adet yeni yatakla sağlık sektörünü canlandıracak. Diğer taraftan İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Çanakkale’nin de içinde bulunduğu 8 farklı şehirde EBRD’nin finansman sağladığı altyapılarla hayat kalitesi arttı.

Finansal anlamda büyük işlere imza atan EBRD, çok sayıda tahvile de yatırım yaptı. Türk lirası cinsinden sekiz tahvil, bunun yanında iki altyapı projesi tahvili ve yerel bankalar tarafından ihraç edilen taşınmaz ipotek teminatlı üç ayrı tahvil de bulunuyor. Banka 10 yıldır Türkiye’nin en önemli yatırımcıları arasında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.