Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Türkiye için Büyüme Tahminini 1 Puan Artırdı

EBRD, Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde hükümetin uyguladığı mali teşviklerin etkisiyle Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti.
EBRD Türkiye için Büyüme Tahminini 1 Puan Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) “Doğu EBRD bölgelerindeki ekonomik büyüme gelişmekte olan Avrupa’yı geride bırakıyor.” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, Türkiye için büyüme görünümü yükseltildi.

2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 2,5’ten yüzde 3,5’e yükseltilirken, önceki tahmine göre 1 puanlık artışın Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde hükümetin uyguladığı mali teşviklerin yansıması olduğu belirtildi.

Orta Asya ve Kafkasya bölgesinin bazı kısımlarında, daha güçlü ekonomik performansın, güçlü ticaret büyümesi ve Rusya’dan gelen yüksek düzeydeki işçi dövizlerinden kaynaklanmasının beklendiği söylendi.

EBRD Türkiye Büyüme Beklentisi
Kaynak: EBRD

EBRD bölgelerinde ekonomik büyümenin geçen yılki yüzde 3,3 oranından, bu yıl yüzde 2,4’e gerilemesi bekleniyor. 2024 yılında ise enflasyon düşmeye devam ettikçe yeniden yüzde 3,2’ye yükseleceği düşünülüyor.

Orta Asya ekonomilerinin güçlü büyümesinin ve Orta Avrupa ile Baltık ülkelerinin zayıf performansının enerji fiyatlarının, enflasyonun ve değişen ticaret modellerinin farklı sonuçlarını yansıttığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Petrol ve gaz fiyatlarının Rusya-Ukrayna savaşının ilk zamanlardaki seviyelerinden gerilemiş olsa da bölge ekonomisinde hala baskı kurmaya devam ettiği söylendi.

Avrupa’daki toplam sanayi üretiminin beklenenden düşük olduğu, bunun da ekonomik büyümenin yavaşlamasına sebep olduğu dile getirildi.

Rapora göre EBRD, Orta Avrupa ve Baltık ülkelerinde, büyümenin 2023’te ortalama yüzde 3,9’dan yüzde 0,5’e düşmesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.