Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Başkanından Yatırım Mesajı: 2,4 Milyar Doları Geçebilir

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye'ye yapılacak yatırımların 2,5 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini söyledi. Detaylar geliyor..
EBRD Başkanından Yatırım Mesajı: 2,4 Milyar Doları Geçebilir
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye’nin ekonomisine yönelik ve yapılan yatırımlar hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye’nin EBRD’nin operasyon yaptığı en büyük ülke olduğunu belirten Odile Renaud-Basso, 2009 yılında ilk yatırımın yapıldığını söyledi.

Özellikle deprem sonrasın önemli planların olduğunu söyleyen EBRD Başkanı Renaud-Basso, 2023-2024 yılında depremle alakalı olarak 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmak istediklerini dile getirdi. Finansal kurumlar aracılığıyla KOBİ ve yerel kişiler için finansal destek sağlamak istediklerini dile getirdi.

Bunun yanında Türkiye’ye yapılacak yatırım tutarının bu yıl 2,4 milyar doları geçebileceğini söyleyerek, yıl sonunda yatırımların 2,5 milyar dolar seviyesinde olmasını beklediklerini bildirdi.

Türkiye’nin ekonomik politikalarını değerlendiren EBRD Başkanı Renaud-Basso, değişimleri iyi karşıladıklarını belirtti. Politikadaki değişimlerin ekonomiyi istikrara kavuşturmak için önemli olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Sıkılaşma ve faiz oranlarının ciddi bir şekilde artmasının finansman üzerinde bankacılık tarafında çok etkisi olduğunu söyledi.

Enerji krizinin etkilerinin Türkiye’de biraz daha farklı olduğunu belirterek ülkenin sorunlarla başa çıkabilecek güce sahip olduğunu bildirdi.

Deprem kapsamında 1,5 milyar dolarlık bir paket hazırladıklarını, 2023 – 2024 yıllarını kapsayacak şekilde ve şimdiye kadar bölgede 700 milyon dolarlık yatırım için imzalar atıldığını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.