Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Açıkladı: Türkiye’ye Ne Kadar Yatırım Yaptı?

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) geçen yıl Türkiye'de 2,5 milyar euro ile rekor seviyede yatırım yaptığını duyurdu. Ayrıntılar geliyor...
EBRD Açıkladı: Türkiye’ye Ne Kadar Yatırım Yaptı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2023 yılına ilişkin yatırım faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Bankadan yapılan açıklamada Türkiye’de 2023 yılında 2,5 milyar euro yatırım yapıldığı belirtildi. Bu yeni bir rekor seviye olarak kayıtlara geçti.

EBRD, Türkiye’de 2022 ve 2021’deki yatırımlarının sırasıyla 1,63 milyar ve 2 milyar euro olduğunu hatırlattı. Geçen yılın Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, yeniden yapılanma ihtiyaçlarına yönelik hızlı yanıt verildiği belirtildi.

Açıklamada bölgenin yeniden inşası için çok yıllık 1,5 milyar euro yatırım planı oluşturulduğu belirtilen açıklamada, “Plan, etkilenen işletmeler ve bireyler için finansal fırsatları genişletmek üzere yerel ortak bankalar aracılığıyla uygulamaya konulan 600 milyon euroluk Afet Müdahale Çerçevesi’ne ek olarak altyapı yatırımlarını ve küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için özel sektör desteğini de içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

EBRD, Türkiye’nin 2023’te yatırım yapılan tüm ekonomiler arasında en yüksek hacme sahip olduğunu belirtti. Açıklamada 2023’Te 48 projenin finanse edildiği, bunların yüzde 91’inin özel sektöre sağlandığı bilgisi verildi.

Bu yatırımların yaklaşık yüzde 58’inin yeşil ekonomiye geçişe katkıda bulunduğu ve projelerin yüzde 60’ının toplumsal cinsiyet bileşenleri içerdiği belirtildi. EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, depremlerin yol açtığı hasarın büyüklüğü göz önüne alındığında 2023’ün Türkiye ve halkı için çok zorlu bir yıl olduğunu söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

Tuerkner, yapılması gereken daha çok şey olduğunu ve EBRD olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmeye hazır olduklarını söyledi. Banka 2009’dan beri Türkiye’de 439 projeye 19 milyar euronun üzerinde yatırım yaptı ve bu yatırımların yüzde 93’ünü özel sektör oluşturdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.