Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-Ticaret Devinin 3. Çeyrek Gelirleri Beklenenden İyi Geldi

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un geliri 2023 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bilanço nasıl oluştu? Detaylar haberin devamında;
E-Ticaret Devinin 3. Çeyrek Gelirleri Beklenenden İyi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li e-ticaret devi Amazon, yılın Temmuz-Eylül dönemine ait bilançosunu açıkladı. Şirketin gelirleri piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

Şirketin Geliri 3. Çeyrekte Arttı

Açıklanan bilançoya göre şirket gelirleri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 13 oranında artış göstererek 143,1 milyar dolar (beklenti 141,4 milyar dolar) seviyesine yükseldi.

Şirketin net satışları, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 127,1 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Uzmanlar, bu durumun yükselen enflasyon ve yükselen faiz oranlarının gölgelediği zorlu 2022 yılının ardından işlerin bir miktar hızlanma kaydettiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Amazon’un net karı, üçüncü çeyrekte 9,9 milyar dolar oldu. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 2,9 milyar dolarlık kar açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

E-ticaret devinin hisse başına net karı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde 94 sent (beklenti 58 sent) olarak hesaplandı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde hisse başına 28 sent kar etmişti.

Amazon, pandemi sırasında çok hızlı genişlediğinin anlaşılması nedeniyle geçtiğimiz yıl maliyet düşürme modundaydı. Şirket, geçen sonbahardan bu yana 27 bin çalışanını işten çıkardı ve kar getirmeyen bazı iddialarından vazgeçti.

Jassy: Güçlü Bir Üçüncü Çeyrek Geçirdik

2021 ortasında kurucu Jeff Bezos’un yerine geçen CEO Andy Jassy, ​​kemer sıkma çabalarının meyve vermeye devam ettiğini söyledi.

Jassy, değerlendirmesinde “Mağazalar işimizde hizmet maliyetimiz ve teslimat hızımız bir adım daha ileriye gittiğinden, Amazon Web Services büyümemiz istikrar kazanmaya devam ettiğinden, reklam gelirimiz güçlü bir şekilde arttığından ve genel işletme geliri ile serbest nakit akışı önemli ölçüde arttığından güçlü bir üçüncü çeyrek geçirdik.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.