Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-İhracat Desteklerine İlişkin Karar Yürürlüğe Girdi

Cumhurbaşkanlığı'nın E-İhracat Destekleri Hakkında Kararı Resmi Gazete'de yayımladı. Kararda şirketlere verilen destekler açıklandı.
E-İhracat Desteklerine İlişkin Karar Yürürlüğe Girdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek e-ihracat desteklerine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karardan şirketler, E-ihracat Konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve B2B platformları yararlanacak.

Şirketlerin, pazaryerlerinin ve perakende e-ticaret sitelerinin e-ihracata hazırlanması ,Türk ürünlerinin ve markalarının çevrim içi sergilenmesi, yurt dışı siparişlere ilişkin giderlerinin desteklenmesi amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Aynı zamanda E-ihracat Konsorsiyumları ile Türkiye E-İhracat Platformuna yönelik faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanmasına ilişkin usul ve esasların düzenleneceği açıklandı.

Buna göre sağlanacak destekler şu şekilde belirtildi:

Dijital pazaryeri tanıtım desteği kapsamında şirketlerin, E-İhracat Konsorsiyumlarının, e-ticaret sitelerinin yurt dışı pazaryerleri üzerinden gerçekleştirdiği dijital reklam üzerinden toplam satışlarının yüzde 20’sini aşmayan dijital pazaryeri tanıtım giderleri yüzde 50 oranında, her pazaryeri ise 3 yıl süresince desteklenecek.

GCM Yatırım Banner

Destek şirketlerin kademelerine göre yıllık 7,5 milyon TL’yi, perakende e-ticaret siteleri için yıllık 15 milyon TL’yi, E-İhracat Konsorsiyumları için yıllık 25 milyon TL’yi geçemeyecek.

Yararlanıcılara, E-ihracat tanıtım desteği sağlanarak Bakanlıkça belirlenen pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderlerine yüzde 50 oranında destek verilecek. Ayrıca her ülke en fazla 3 yıl bu destekten yararlanacak.

Bu kapsamda verilen destek B2B platformlarında yıllık 4 milyon TL’yi, E-İhracat Konsorsiyumlarında yıllık 15 milyon TL’yi, perakende e-ticaret sitelerinde yıllık 25 milyon TL’yi ve pazaryerlerinde yıllık 30 milyon TL’yi geçemeyecek.

Sipariş karşılama hizmeti ve depo kira desteği E-İhracat Konsorsiyumlarının, perakende e-ticaret sitelerinin ve pazaryerlerinin ilgili ülkelerdeki e-ticaret satışlarının yüzde 10’unu aşmayan sipariş karşılama hizmetlerine ilişkin giderleri yüzde 50 oranında her bir ülke için 3 yıl olmak üzere desteklenecek.

Yurt Dışı Depolarına İlişkin Kira Giderlerine 5 Milyon TL Destek Verilecek

Yararlanıcıların, yurt dışındaki depolarına ilişkin kira giderleri, her bir birim başına yüzde 50 oranında, her bir ülke için en fazla 3 yıl olmak üzere yıllık 5 milyon TL’ye kadar destek verecek.
Çevrim içi mağaza ve hedef ülke e-ticaret paydaşlarından alınan hizmet desteği ile şirketlerin E-İhracat Konsorsiyumlarının ve perakende e-ticaret sitelerinin hedef ülkelerin yurt dışı pazaryerlerinde çevrim içi mağaza açılması sağlanacak.

Bu mağazaların bazı giderlerine her ülke için 3 yıl süresince, yüzde 50 oranında olmak üzere destek verilecek.

E-İhracat Konsorsiyumları için yıllık en fazla 3 milyon TL’ye, diğer yararlanıcılar yıllık en fazla 1,5 milyon TL’ye kadar yardım yapılacak.

Ayrıca kararda şirketlerin pazaryeri komisyon giderine, sektörel ticaret ve alım heyetine, e-ihracat tanıtım projelerine destek verileceği belirtildi.

Yeni Nesil Destekler Sunuluyor

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, e-ihracat destekleri ile potansiyel pazarların e-ticaret koşulları da göz önüne alınarak farklı iş modellerinde ihtiyaçları gözetmek ve karşılamak üzere yeni nesil desteklerin sunulduğunu ifade etti.

Yayımlanan karar çerçevesinde uzak ülkeler stratejisinde yer alan ülkeler başta olmak üzere hedef ülkelere yönelik destek oranlarının ilave 20 puan daha artırılacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.