Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DXY FED’in Daralmasına Işık Yakacak ABD İstihdamı Öncesinde 94 Üzerinde

Küresel piyasaların takibindeki ABD’nin iş gücü verilerini bekleyen dolar endeksi, bugün 94 üzerinde seyrediyor.
DXY FED’in Daralmasına Işık Yakacak ABD İstihdamı Öncesinde 94 Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD para birimini emsal sepeti karşısında izleyen dolar endeksi (DXY), dünün ardından bugün yine 94 eşiğinin üzerinde işlem görüyor. Perşembe seansında en son 94,22’de işlem gören DXY, 8 Ekim’e 94,21 ile başlayıp 94 üzerinde ilerledi.

TSİ 10.15’te yüzde 0,09 artıda işlem gören dolar endeksi, 94,18 – 94,33 aralığında seyretti. Son veriler ışığında dolar endeksinin 5 günlük getirisi yüzde 0,3 olurken bir ayda yüzde 1,85 değer kazandı.

Yıl başından bu yana yüzde 4,9 değer kazanan dolar endeksi, bir yılda yüzde 1,3 artış kaydetti.
ABD Dolar Endeksi 94 Üzeri
KAYNAK: MarketWatch

Bugün küresel piyasaların odak noktasında ABD’nin Eylül ayına yönelik iş gücü verileri var. Ağustos’ta tarım dışı istihdam 235 bin iş artışla 7 ayın en düşük seviyesine gerilemişti ve tahminlerin çok gerisinde kalmıştı.

İşsizlik ise yüzde 5,2 ile Mart 2020 sonrası en düşük seviyeye gerilemişti. Oranın Eylül’de yüzde 5,1’e gerilemesi beklenirken tarım dışı istihdamın 500 bin artması bekleniyor.

ABD istihdam verisinin beklentiler doğrultusunda artması önemli çünkü bu FED’in Kasım’da daralmayı duyurması için yeşil ışık olarak görülüyor. Bu da bir yılın yükseğine çıkan dolar endeksi için alıcılı seyrin sürerek yeni zirveler test edeceği yönünde tahminleri artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu