Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düşük Faizli Konut Kredisi için Şimşek’in Kapısı Çalındı

Seçim döneminde sözü verilen düşük faizli konut kredisinden ses çıkmadı. Konut almak için bekleyen vatandaşlar adına Şimşek’e kredinin nerde olduğu soruldu.
Düşük Faizli Konut Kredisi için Şimşek’in Kapısı Çalındı
HABER GİRİŞ

Geçen yılın seçim vaatleri arasında yer alan ve ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlarda heyecan yaratan ilk evim kampanyasındaki konut kredisi hayal kırıklığı yaşattı. Ev fiyatları milyonluk seviyelere tırmansa da bankaların verdiği düşük faizli konut kredisi en yüksek 500 bin lira oldu.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru önergesi yöneltti.

Bu kapsamda ilk evini alacak vatandaşlara düşük faizli kredi verilmesi uygulamasının ne zaman başlayacağı ve kampanya kapsamında ilk ev alımında konut kredisi limitleri ile faiz oranlarında değişim olup olmadığı sorgulandı.

“İlk kez ev alacak olan vatandaşlarımız düşük faizli konur kredisi beklentisi içine sokulmalarına rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmadı” diyen CHP’li Bakırlıoğlu, Bakan Şimşek’in yanıtlarını yazılı bir şekilde Meclis’e vermesini istedi.

Vatandaş 85 Bin Liralık Kredi Taksiti Ödeyecek

Yükselen faiz oranları ve kapatılan kredi muslukları yüzünden vatandaşın finansmana erişiminin olmadığına dikkat çeken Bakırlıoğlu, fahiş fiyatlara ulaşan konut fiyatlarıyla ev sahibi olmanın hayal bile edilemediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Faiz oranlarının kamu bankalarında aylık yüzde 3,90 düzeyinde olduğunu, özel bankalarda ise bu oranın yüzde 2,80 ila yüzde 3,5 arasında değiştiğini ekleyerek, “Aylık yüzde 3,90 faiz oranlarıyla kredi taksiti ödemek mümkün değil. Çünkü ortalama 100 metrekare bir ev için kredi çekildiğinde aylık taksit 85 bin lirayı geçiyor” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın