Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın İkinci Devi Çin’de Toparlanma Sinyali

Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng, ekonominin durumuna dair yaptığı değerlendirmede toparlanma işaret verdi.
Dünyanın İkinci Devi Çin’de Toparlanma Sinyali
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng, IMF’in (Uluslararası Para Fonu) Marakeş’teki yıllık toplantılarında konuştu. Çin ekonomisinin ve emlak piyasasının iyileşme işareti gösterdiğini söyleyen Gongsheng, yerel borç risklerinin ise yönetilebilir seviyede olduğunu ifade etti.

Son dönemde açıklanan sanayi üretimi ve hizmet faaliyetlerini içeren göstergelerin ekonomiye ilişkin olumlu eğilimler gösterdiklerini aktardı.

Birçok bölgede ipotek kurallarının gevşetilmesinin ardından emlak piyasasında toparlanma işareti olduğunu, Çin’in yerel yönetim borç riskinin ise yapısal ve genel olarak yönetilebilir durumda olduğunu bildirdi.

Çin Makul Genişleme Hızını Koruyor

Gongsheng Cumartesi günü yaptığı açıklamada, para politikasının hem toplam hem de yapısal araçları daha iyi kullanacağını, Çin’in “makul” bir genişleme hızını koruduğunu ve daha sürdürülebilir bir büyüme arayışında olacağını söyledi.

IMF’nin hissedarlığının ülkelerin ekonomik ağırlıklarını yansıtacak ve yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin sesini güçlendirecek şekilde yeniden düzenlenmesini istediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in IMF’nin yönetim kuruluna üçüncü bir Afrikalı başkanın eklenmesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın