Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın İkinci Devi Çin’de Toparlanma Sinyali

Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng, ekonominin durumuna dair yaptığı değerlendirmede toparlanma işaret verdi.
Dünyanın İkinci Devi Çin’de Toparlanma Sinyali
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng, IMF’in (Uluslararası Para Fonu) Marakeş’teki yıllık toplantılarında konuştu. Çin ekonomisinin ve emlak piyasasının iyileşme işareti gösterdiğini söyleyen Gongsheng, yerel borç risklerinin ise yönetilebilir seviyede olduğunu ifade etti.

Son dönemde açıklanan sanayi üretimi ve hizmet faaliyetlerini içeren göstergelerin ekonomiye ilişkin olumlu eğilimler gösterdiklerini aktardı.

Birçok bölgede ipotek kurallarının gevşetilmesinin ardından emlak piyasasında toparlanma işareti olduğunu, Çin’in yerel yönetim borç riskinin ise yapısal ve genel olarak yönetilebilir durumda olduğunu bildirdi.

Çin Makul Genişleme Hızını Koruyor

Gongsheng Cumartesi günü yaptığı açıklamada, para politikasının hem toplam hem de yapısal araçları daha iyi kullanacağını, Çin’in “makul” bir genişleme hızını koruduğunu ve daha sürdürülebilir bir büyüme arayışında olacağını söyledi.

IMF’nin hissedarlığının ülkelerin ekonomik ağırlıklarını yansıtacak ve yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin sesini güçlendirecek şekilde yeniden düzenlenmesini istediğini kaydetti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Çin’in IMF’nin yönetim kuruluna üçüncü bir Afrikalı başkanın eklenmesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.