Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Soğuk Yerinde Sizce Arabalar Nasıl Çalışır?

Videomuzda gördüğünüz gibi soğukta normal çalışabilen hiçbir araç yoktur. Motorların hacmi, aracın kalitesi ve ne kadar pahalı olduğunun hiçbir önemi kalmaz.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eksi dereceler araçlarımızın hareket ünitelerinin belki de en zorlandığı en büyük durumdur. Rusya’da gerçekleşen bu çalıştırmalarda araçların çalışmamak için resmen direndiğini görüyoruz. İşin boyutuna başka bir tarafan baktığımızda; bunun gibi -35 – 45 gibi sıcaklıklarda ateşleme sistemlerimizin aktif olmadan, yapılması gereken kışlık bakımının yapılmadan bilinçsiz bir şekilde çalıştırmak, o dakikadan itibaren cebinize büyük zararlar verecektir.

Özellikle kış aylarında, insan vücudundaki kan görevi gören antifiriz olmadığı taktirde sonuçları yine can sıkıcı olacaktır. Bu sıvıyı ne koymayı unutun, ne de koydurmayı! Olmadığı takdirde çalıştırdığınız anda motor parçalarının bir çoğu kırılacaktır ve motorunuz baştan yarat programına tabi tutulacaktır. Bu videodaki araçların hepsinde antifiriz olduğunu düşünüyorum, yoksa ekranda gözüken sıcaklık dereceleri, çalışmasına kesinlikle izin vermiyecektir.

Koskoca arazilerin kralı Land Cruiser bile çaresiz kaldığını çok net görüyorsunuz. Ve çalıştırma operasyonundan sonra motorundan nasıl sesler çıktığını da duymuşsunuzdur. Ancak Lada‘nın da aynı kategoride aynı şekilde çalışması, ülkesini iyi benimsediğinin kanıtıdır. Sevigili okurlarımız bu soğukları biz nereden göreceğiz ki? demeyin! Bir arabanın çığlıklar arasında çalışması için bu kadar soğuk olmasına gerek yok. Eksi 15 derecelerde bile bu hareketli saniyeleri yaşabilme ihtimaliniz var. Yani benim arabam şöyle kaliteli, benim arabamın motoru dünyanın en iyisi, ben bu zaman kadar tek marşta çalıştırdım gibi sözleriniz emin olun videodaki soğuklarda geçerli olmayacaktır.

Videonun 1:10. dakikasında, aracın motoru hareket ettirmede ne kadar zorlanıldığını gördünüz. Hatta çalışmış olsa bile o şekilde kalabilmek için çırpınışları ortada. Videoda en az zorlanan 5. dakikaya baktığınızda  Audi Q3‘ün -29 derecedeki çalışması oluyor. Biraz önce dediğimiz gibi diğer araçlar neredeyse 1 kat daha fazla eksi derecelerde çalışıyor ve aradaki çalıştırma farkını görmüşsünüzdür.

Tabi hep arabalardan bahsettik. Videomuzun 7. dakikasında Rusya’ya ait dizel bir lokomotife nasıl start verildiğini göreceksiniz. Belkide hayatınızda fazla rastlamadığınız bu görüntüler sizleri çok şaşırttı değil mi? Siz siz olun aracınızın bakımlarını eksik etmeyin ve kışın araçlarınızın nasıl zorlandığını bilin. Onun için mal canın yongasıdır sözününden yol çıkarak, otomobillerimizi kış aylarında biraz sıcak tutmamız gerekiyor!

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.