Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Varlık Fonu 3. Çeyrekte Zarar Etti

Dünyanın en büyük egemen varlık fonu Norveç Varlık Fonu, yılın 3. çeyreğinde zarar ettiğini açıkladı. Detaylar haberde...
Dünyanın En Büyük Varlık Fonu 3. Çeyrekte Zarar Etti
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ulusal varlık fonu konumundaki Norveç Varlık Fonu, 2023 yılının 3. çeyreğinde zarar ettiğini açıkladı. Buna göre Norveç fonu tüm varlık sınıflarının değer kaybetmelerinin etkisiyle zarar etti.

Reuters’ta yer alan bilgilere göre Norveç fonu yılın 3. çeyreğinde 374 milyar Norveç kronu (33,8 milyar dolar) zarar etti.

Fonun Temmuz-Eylül döneminde getirisi yüzde eksi 2,1 oldu.

Fon yöneticisi Trond Grande konuya yönelik yaptığı değerlendirmede, Borsanın önceki iki çeyreğe kıyasla daha zayıf bir çeyrek geçirdiğini belirtti. Özellikle teknoloji, sanayi ve tüketiciye yönelik sektörlerin getiriye olumsuz katkıda bulunduğunu söyledi.

Fon, Norveç devletinin petrol ve gaz üretiminden elde ettiği gelirleri hisse senetlerine, tahvillere, gayrimenkullere ve yurtdışındaki yenilenebilir projelere yatırıyor.

GCM Yatırım Banner

Norveç fonunun dünya çapında 9 bin 200’den fazla şirkette hissesi bulunmaktadır. Aynı zamanda listelenen tüm hisse senetlerinin yüzde 1,5’ine sahip.

Fonun Eylül sonu itibarıyla değerinin yüzde 70,6’sı hisse senetlerine yatırıldı. Bu oranın üç ay öncesinde yüzde 71,3 olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.