Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Üçüncü Ekonomisi El Değiştirdi

Japonya açıkladığı büyüme verileri sonrası dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi ünvanını Almanya’ya kaptırdı. Detaylar şöyle...
Dünyanın En Büyük Üçüncü Ekonomisi El Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Japonya beklenmedik bir şekilde resesyona girerken , dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olma konumunu Almanya’ya kaptırdı. Bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Japonya, bugün art arda iki çeyrek daralma bildirdi. Ülke üçüncü çeyrekteki yüzde 3,3′lük revize edilmiş daralmanın ardından dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,4 düşüş yaşadı.

Resesyon genel olarak iki çeyrekte üst üste daralma olarak tanımlanıyor. 2023 yılının tamamında, Japonya’nın nominal GSYİH’si 2023′e göre yüzde 5,7 artarak 4,2 trilyon dolara ulaştı. Öte yandan Almanya’da nominal GSYİH yüzde 6,3 artarak e 4,46 trilyon dolara ulaştı.

En son GSYİH açıklamasına yanıt olarak, yatırımcılar zayıf ekonomik verileri Japonya Merkez Bankası’nın ülkenin uzun süredir devam eden ekonomik büyümesinden çıkışını erteleyebileceğinin bir işareti olarak gördü.

Saxo Markets FX stratejisi başkanı Charu Chanana, “Bu vahim büyüme tablosu BoJ’un politikayı sıkılaştırmasını daha da zorlaştırıyor” açıklamasında bulundu.

Dünyanın önde gelen merkez bankaları yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarını 2 yıl boyunca artırdı. Japonya ise düşük faiz politikası ile tersi yönde bir yol izledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.