Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Petrol Devi Yeni Halka Arza Hazırlanıyor

Kaynakların aktardığı bilgilere göre petrol devi Saudi Aramco, ikincil halka arz sürecine başlamaya hazırlanıyor. Detaylar haberde…
Dünyanın En Büyük Petrol Devi Yeni Halka Arza Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

The Wall Street Journal’de yer alan habere göre dünyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco’nun, bu haftadan itibaren 10 ila 20 milyar dolarlık yeni hisse satışı yapmayı planladığı bildirildi.

Suudi devleti ve Kamu Yatırım Fonu, Aramco’nun büyük çoğunluğuna sahip olup, şirketin yalnızca yüzde 1,5’i 2019’daki ilk halka arzın ardından Tadawul borsasında işlem görüyor. Aramco’nun 2019’daki halka arzı, 29,4 milyar dolarlık gelirle tarihin en büyük halka arzı olmuştu. Şirket günlük ham petrol üretimi ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük petrol şirketidir.

Yeni hisse satışının, multitrilyon dolarlık mega projelere yapılan yüksek harcamalar ve düşük petrol gelirleri nedeniyle altı çeyrektir bütçe açığı veren Suudi Arabistan için önemli bir zamanda gerçekleşeceği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre eğer satış gerçekleşirse, Suudi Arabistan üzerindeki mali baskının bir kısmı hafifleyecek. Ülke bu yıl için (21 milyar dolar) bütçe açığı öngörüyor ve 2025-2026 yıllarında da mali açık bekliyor. Buna karşın hisse satışının ertelenme veya iptal edilme olasılığının da mevcut olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın