Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Kamyon Üreticisi: Böylesi Görülmedi

Önde gelen ticari araç üreticisinin CEO'su, küresel parça sıkıntısı ve fiyatlardaki artış hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Dünyanın En Büyük Kamyon Üreticisi: Böylesi Görülmedi
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde yaşanan enflasyonist baskı ve enerji maliyetleri artışının yanı sıra tedarik zincirinde karşılaşılan sorunlar pek çok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. En yetkili ismin açıklamaları ile bu olumsuz ortamdan etkilenen şirketlerinden birinin de Daimler Truck olduğu ortaya çıktı.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum, Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte parça sıkıntısının binlerce aracın üretimini yavaşlattığını hatta bir kısmını durma noktasına getirdiğini söyledi.

“Kariyerimde Böylesini Görmedim”

Endüstri emektarı Daum, sıkışmanın 25 yılı aşkın profesyonel kariyerinde görmüş olduğu en kötü olaylardan biri olduğunu belirtti.

Enerji ve hammadde maliyetleri günümüz dünyasında önemli ölçüde yüksek olduğundan, bu durum enflasyonist baskılar ile birleşip Daimler Truck’ın üretimi üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor. Tedarik zinciri kesintileri dünya genelinde dalgalanmaya devam ederken, dünyanın en büyük kamyon üreticisinin başkanı, parça kıtlığının binlerce aracın üretimini yavaşlattığı konusunda uyardı.

Mevcut tedarik zinciri sıkışıklığının şirketin markalar grubunda büyük darboğazlara yol açtığını söyleyen Daum, lojistik ve inşaat gibi diğer hayati sektörlerde kullanılan araçlarının durumuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

Tedarik zinciri üzerinde muazzam bir baskıyla karşı karşıyayız. Eksik parçaları eklemek için bazen bir kamyona üç, dört kez müdahale etmek zorunda kalıyoruz. Kamyon taşımacılığındaki uzun kariyerimde şimdiye kadarki en kötü yıllardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Diğer yetersizliklerin de uluslararası fabrika ağındaki binlerce kamyonun üretimini yavaşlatmaya devam ettiğini söyleyen CEO sözlerine “Birkaç fabrikada bir veya iki parçasının eksik olduğu 10.000’den fazla kamyonumuz var ve bu parçaları umutsuzca dünya çapında arıyoruz” ifadeleriyle devam etti.

Enflasyonist baskılar da Daimler Truck’ın üretimi üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor. Çünkü enerji ve hammadde maliyetleri artık önemli ölçüde yüksek. Daum bu konuyla ilgili ise “Şu anda hammadde tarafında bu fiyat artışlarını zorluyoruz, böylece en azından bu işte marjlarımızı tutabiliriz” derken, şirketin ayrıca çalışanların maaş zammı konusunda da görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Sektöre Dair Umutlar da Yok Değil!

Diğer markaları arasında Freightliner, Western Star ve Fuso bulunan kamyon üreticisi her şeye rağmen bazı umut verici noktalara dikkat çekiyor. Daum, sadece ABD’de 2020 ve 2021 boyunca arz eksikliklerini yakalamaya devam ederken, yaklaşık 200.000 kamyon için bastırılmış talep gördüğünü söyledi.

Daum sözlerini “Bence bu, 2023’ün çok kötü geçmeyeceği konusunda beni iyimser kılıyor” ifadesiyle sonlandırdı.

Daimler Truck geçen ay ilk çeyrek satışlarında yıllık bazda yüzde 8 artış bildirdi ve grup geliri aynı dönemde yüzde 17 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın