Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Emeklilik Fonunda Dev Zarar

Varlıklarının dörtte biri Japon tahvillerinden oluşan emeklilik fonu GRIF, Temmuz-Eylül döneminde 4,5 milyar dolarlık zarar açıkladı. Detaylar haberde;
Dünyanın En Büyük Emeklilik Fonunda Dev Zarar
HABER GİRİŞ

Japonya Devlet Emeklilik Yatırım Fonu (GPIF) bugün Temmuz-Eylül dönemine ilişkin 683,2 milyar yen (4,54 milyar dolar) yatırım kaybıyla üç çeyrekteki ilk negatif getirisini bildirdi. Dünyanın en büyük emeklilik fonu olan GPIF, üç ayda yüzde 0,31 kayıpla toplam varlıklarının 219,3 trilyon yene gerilediğini açıkladı.

Kayıptaki devasa büyüklük sebebiyle küresel finans piyasaları tarafından yakından takip edilen fon, önceki çeyrekte 18,98 trilyon yenlik rekor bir çeyreklik yatırım getirisi elde etmişti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), Temmuz’da uzun vadeli faiz oranlarının artan enflasyon ve büyümeye paralel olarak daha serbest hareket etmesi için 10 yıllık Japon devlet tahvillerinin getirisini 2014’ten bu yana ilk kez yüzde 0,6’yı geçmesine olanak sağlamıştı.

Varlıklarının Dörtte Biri Japon Tahvillerinden Oluşuyor

GPIF varlıklarının yaklaşık dörtte biri Japonya’nın yerel tahvillerden oluşuyor, bu yüzden tahvillerdeki değişim fonu etkişiyor.

Ülkede yurt içi tahviller yüzde 2,7 değer kaybederek fonun 2001 yılında finansal piyasalara yatırım yapmaya başlamasından bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Fonun, Japon hisse senetleri ise yüzde 2,5 değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner

Doların yen karşısında güçlenmesi fonun yurt dışı varlıklarını destekledi. Fonun yabancı hisse senedi portföyü Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 kaybettirdi. Yabancı tahvil portföyü ise doların söz konusu dönemde yen karşısında yüzde 3’ten fazla değer kazanmasıyla yüzde 0,8 kaybettirdi.

BOJ’un ultra gevşek para politikasından yavaş yavaş uzaklaşması fonun, elindeki menkul kıymetleri tutmanın riskine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.