Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Milyonerler Listesinde Türkiye de Var!

Henley & Partners, “Dünyanın En Zengin Kentleri 2023” listesini paylaştı. Listede Türkiye’nin de adı geçerken megakentteki dolar milyonerlerinin hareketi dikkat çekti.
Dünya Milyonerler Listesinde Türkiye de Var!
HABER GİRİŞ

Ödemeler dengesi krizinde önce çıkan konu başlıklarından olan döviz yoksunluğu Türkiye ekonomisi için tehdit yaratma potansiyelindeyken, global araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koydu. Londra merkezli danışmanlık şirketi Henley & Partners’ın “Dünyanın En Zengin Kentleri 2023” listesinde Türkiye’nin de adı geçti.

Araştırmada, nüfusu 16 milyon olan İstanbul’da 16 bin 300 dolar milyonerinin olduğu sonucu paylaşıldı.

Listede birinci sırada 340 bin dolar milyoneri sayısıyla ABD’nin en kalabalık şehri New York geldi. Böylece kent nüfusunun yüzde 4’ünün ultra zengin kesimden oluştuğu görüldü.

İkinci sırada Japonya’nın başkenti Tokyo, üçüncü sırada yine Amerika’dan San Fransisko geldi.

Araştırmada öne çıkan ülke Avustralya oldu. Listede 10’uncu sıraya çıkan Sidney ve 17’ye yükselen Melbourne, dolar milyonerlerinin son dönemdeki göç merkezine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Avustralya’nın dolar milyonerleri için göç noktası olmasındaki nedenler ise yaşanabilirliğin yüksek olması, Asya pazarlarına erişim ve veraset vergisinin olmaması olarak sıralandı.

Dolar Milyonerleri İstanbul’dan Çıkıyor

Dünya üzerindeki dolar milyonerleri listesinde 51’inci sırada yerini alan İstanbul’dan zengin nüfusun çıkış yaptığı görüldü.

2010-2020 yılları arasında dünya genelinde dolar milyonerlerinin sayısı yüzde 65 artarken, kimi ülkelerde zengin sayısında düşüş oldu.

Bu ülkeler arasında başı, Batı yaptırımları nedeniyle dolar milyonerlerini kaçıran Rusya oldu. İstanbul’da ise 2012 ile 2022 yılları arasında dolar milyonerlerinin yüzde 35’i başka ülkelere geçiş yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın