Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Ekonomik Forumu 2023 Raporunda Küresel Risklere Vurgu Yaptı

Resesyon endişelerinin, savaşın, enflasyonun hakim olduğu bir yıl geride kalırken 2023 ve sonrasına yönelik en büyük riskler açıklandı. İşte detaylar;
Dünya Ekonomik Forumu 2023 Raporunda Küresel Risklere Vurgu Yaptı
HABER GİRİŞ

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2023 Küresel Riskler Raporu’nu paylaştı. Küresel çapta sancılı bir yıl geride kalırken WEF’in vurguladığı riskler, geçen yıl yaşanan krizlerden çok da farklı olmadı. WEF’e göre hayat pahalılığı 2 yıl için, iklim değişikliği ise 10 yıl gibi uzun döneme etki edecek en büyük küresel riskler olarak sıralanıyor.

Rapora farklı ülkelerden 1.200 risk uzmanı, politika yapıcı ve sektör liderleri katıldı. Kısa ve uzun vadeli en büyük 10 küresel riskin tespit edildiği rapor, Londra’da yapılan bir basın toplantısında açıklandı.

“Hayat Pahalılığı”

Uyarıların arka arkaya geldiği rapora göre salgın ve savaş, enerji krizi, enflasyon, gıda ve güvenlik sorunlarını üst noktalara tırmandırdı. 2022 yılında yaşanan gelişmeler doğrultusunda 2 yıllık süreçte hayat pahalılığı en büyük risk olarak tanımlanıyor.

Doğal afetler ve iklim değişikliği gibi faktörler ikinci sırada konumlanırken jeo-ekonomik çatışma üçüncü, iklim değişiklikleri ile mücadelede başarısız olunması dördüncü, toplumsal kutuplaşma ise beşinci sırada yer alıyor.

Raporda iklim değişikliğine uyumda yaşanabilecek başarısız olma durumuna vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Küresel çapta en büyük 10 risk arasında büyük çaplı mecburi göçler, toplumsal yozlaşma, geniş çaplı siber suçlar ve siber güvenlik, jeo-ekonomik gerilim, büyük çaplı çevre tahribatı da yer alıyor.

Yetkililerin Değerlendirmesi

Dünya Ekonomik Forumu Genel Müdürü Saadia Zahidi, enerji, gıda, borçlanma ve afetlere vurgu yaparak bunların kısa vadeli risklerden olduğunu söyledi.

Kırılgan toplumların bu krizler sebebiyle eş zamanlı olarak sorunlar yaşadığını, bilinen ve giderek büyüyen küresel risklerin oluşturduğu bu toksik ortamda, yeni bir askeri çatışma ve virüsün kesinlikle yönetilemeyeceğini söyledi.

Zurich Sigorta Grubu Sürdürülebilir Risk Direktörü John Scott ise alınacak önlemlerin hızlandırılmasıyla küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonunda hala 1,5 dereceyle sınırlandırmak için hala fırsat olduğunu ifade etti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarında son dönemde görülen kapasite artışı ve elektrikli araçların hızlı yayılımının bu konuda iyimser olmak için nedenler arasında görüldüğünü kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.