Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devleri Küresel Barış için Birlikteyiz Mesajı Verdi

Küresel çatışma ortamında Rusya’ya karşı taraf almayan Çin, bugün ABD ile birlikte oldukları mesajını verdi. Barış ortamı için uzlaşma sağladıkları duyuruldu.
Dünya Devleri Küresel Barış için Birlikteyiz Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıkı rekabet halinde olan ABD ve Çin, bugün G20 zirvesinde bir araya geldi. ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Endonezya’da ikili görüşme düzenledi. Pandemi döneminden bu yana yaklaşık 2,5 yıldır ülkesinden ayrılmayan Çin Devlet Başkanı, uzun süredir kaçındığı yüz yüze diplomasiyi bugün ABD lideri ile gerçekleştirdi. Liderler, küresel barış vurgusu yaptı.

Heyetleriyle birlikte ikili görüşme gerçekleştiren liderler, dün medyaya yansıyan görüşme beklentilerini karşılayarak, kameraların karşına geçtiklerinde uzlaşma sağladıkları mesajını verdiler.

Biden, yaşanan küresel sorunların çözümü için ABD ve Çin’in kritik rol oynadığını savundu. Şi ise tüm ülkelerle birlikte çalışmak gerektiğine vurgu yaptı. “Dünya bir yol ayrımında” diyen Çin Devlet Başkanı, ABD ile kurulacak ilişkilerin doğru bir şekilde yönetilmesinin beklendiğini söyledi.

Bu kapsamda Biden ile kuracağı diyalogda dürüst bir tavır alınacağı sözünü verdi. Şi, “İkili ilişkileri iki ülke halkının yararına olacak şekilde sağlıklı gelişme yoluna döndürmek için ortak çalışmalarımızı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Biden: “Rekabetin Çatışmaya Dönüşmesini Önlemek Bizim Sorumluluğumuz”

Biden, Çinli mevkidaşının açıklamalarına paralel ifadelerde bulunarak, tüm meselelerde iş birliğine açık oldukları mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

İki ülke arasında süregelen ticaret savaşına atıf yaparak, “Rekabetin bir tür çatışmaya dönüşmesini önlemek, bizim sorumluluğumuz” dedi. ABD liderinin açıklaması şöyle:

“İki ulusun liderleri olarak, Çin ile ABD’nin farklılıklarımızı yönetebileceğini gösterme, rekabetin bir tür çatışmaya dönüşmesini önleme ve karşılıklı işbirliğimizi gerektiren acil küresel sorunlarda birlikte çalışmanın yollarını tanımlama sorumluluğunu paylaşıyoruz. Bunun hem ülkelerimiz hem de uluslararası toplum için kritik olduğuna inanıyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.