Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devine IMF’den Uyarı: 2023 Daha Kötü Olacak

Rusya-Ukrayna savaşı ile Avrupa’nın en güçlü ülkeleri büyük bir enerji kaygısıyla boğuşuyor. IMF, Almanya’yı hem bu yıl hem gelecek yıl için uyardı.
Dünya Devine IMF’den Uyarı: 2023 Daha Kötü Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayıp Rusya’nın Avrupa’ya karşı enerji kozunu kullanmasıyla derinleşen enerji krizi, dünyanın en büyük güçlerinden biri olan Almanya için bile işleri zorlaştırıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Almanya’daki enerji krizine işaret ederek yakın zamanda ortadan kalkmayacağını belirtti.

Gopinath, Alman Handelsbaltt gazetesine verdiği demeçte, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’nın enerji kriziyle mücadele etmek zorunda kalacağını söyledi ve “Bu kış zor olacak ancak 2023 kışı daha da kötü olabilir.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın buna hazırlıklı olmasını söyleyen Başkan Yardımcısı, ülkede yenilebilir enerjinin yaygınlaşmasının önemli ölçüde hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Almanya’nın diğer ülkelerden güvenilir olan enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğunu, Federal hükümetin her ikisi üzerinde de çalıştığını dile getirdi.

“FED Para Politikasını Sıkılaştırmalı”

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) ile ilgili de değerlendirme yapan Gopinath, FED’in para politikasını sıkılaştırması gerektiğini, aksi durumda güvenilirliğini kaybedebileceğini aktardı.

FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) farklı yaklaşımlara sahip olduğunu, ABD’nin enerji ihracatçısı olarak artan fiyatlardan yararlandığını sözlerine ekledi. Avrupa ülkelerinin ithalatçı konumunda olduğunu, bu yüzden artan enerji fiyatlarının ekonomik büyümeyi engellediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Avrupa Bölgesi Önemli Ölçüde Zayıflayacak”

Avrupa ekonomilerinin önemli ölçüde zayıflayacağının altını çizen Gopinath, gelecek yıl için sadece yüzde 0,5 büyüme beklediklerini ifade etti. Enflasyonist baskıların düşürülmesi gerektiğini, ECB’nin para politikasını yıl sonuna kadar normalleştirmesi ve gelecek yılda ise sıkılaştırmasının doğru olacağını vurguladı.

IMF, 11 Ekim’de yayımladığı raporda, Almanya’nın 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 1,2’den yüzde 1,5’e çıkarırken gelecek yıl için 0,3 daralacağını tahmin etmişti. Moskova tarafından alınan kararlardan büyük ölçüde etkilenen Almanya, büyük bir enerji kriziyle karşı karşıya.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.