Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devinde İnsanlar Çareyi Ek İşte Buldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar, artan yaşam maliyetlerinden dolayı ekonomik olarak baskı altında. Peki insanlar durgunluğa karşı ne yapmayı planlıyor?
Dünya Devinde İnsanlar Çareyi Ek İşte Buldu
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) insanlar artan yaşam maliyetleri ile mücadele ediyor. İnsanların günlük alışkanlıklarında bir iyileşme olmamasına rağmen 120 dolarlık bir market faturası 200 dolara, 50 dolarlık bir benzin deposu dolumu 100 dolara çıkmış durumda. İnsanlar yükselen enflasyonun getirdiği ekonomik zorluklarla karşı karşıya.

Kentucky’den 45 yaşındaki aile babası olan Petree, artan faturalarla baş edemediklerini bu yüzden artık hafta sonları yarı zamanlı kasiyer olarak çalışacağını söyledi.

ABD’de düzenlenen ankete katılanların büyük çoğunluğu enflasyonun etkilerinden kurtulmak için ekstra iş arıyor. Amerikalıların yüzde 85’i harcama alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtiyor. Yüzde 57’lik dilimde yer alanlar ise ek iş aradıklarını bildiriyor.

Matt Laurinas, insanların sadece paralarını nasıl harcadıklarını değil, aynı zamanda paralarını nasıl kazanacaklarını düşünmek zorunda olduğunu kaydetti.

Aktif olarak çalışanlar, 2023 yılı için planlar yapmaya başladı. İnsanların yüzde 65’i 2023 için yeni fırsatlar arayacaklarını açıklıyor. Durgunluk ve resesyon endişelerinin hakim olduğu ülkede, hem işletmeler hem de insanlar kaygı rüzgarına kapılmış durumda.

GCM Yatırım Banner

Yeni işe başlayacak olan kişiler, ilk ve en önemli kriterlerinin ücret olduğunu vurguluyor. Çalışma saati, konum gibi konular ikinci plana atılıyor.

İnsanlar ikinci bir işte çalışmanın tükenmişliğe neden olabileceğinden endişe duyuyor. Hafta içi kendi işlerinde çalıştıktan sonra hafta sonu ek iş yaparak ailelerine vakit ayıramamaktan, sosyal faaliyetlerde bulunamamaktan korkuyor.

Geçtiğimiz günlerde ekonomi profesörü Steve Hanke, ABD’nin resesyona girme ihtimalini yüzde 80’e kadar çıkarmıştı. Resesyon beklentileri artarken dünya devinde insanların korkuları artmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.