Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devi Almanya’da Şaşırtan İflas Rakamları

Almanya’da 2022 yılı Ağustos ayında iflas başvuruları geçen aya göre artmış durumda. İşte şaşırtan iflas istatistikleri,
Dünya Devi Almanya’da Şaşırtan İflas Rakamları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal İstatistik Dairesi (Destatis), Almanya’da 2022 Ağustos ayında iflas başvurularının bir önceki aya göre yüzde 6,6 yükseldiğini duyurdu. Başvuru oranları, mevcut yılın Temmuz ayında Hazirana göre yüzde 4,2 oranında düşmüştü. Daire, başvuruların istatistiklere genellikle gecikmeli olarak yansıdığını belirtti.

En Çok İflas İnşaat Sektöründe

Açıklanan verilere göre 2022 yılının ilk yarısında 1.330 başvuru ile en fazla iflas inşaat sektöründe meydana geldi. İkinci sırada ise 1.058 başvuru ile ticaret sektörü yer aldı.

İflaslarla ilgili alacaklılara ödenmesi gereken borç miktarı ise mevcut yılın ilk yarısında 8,2 milyar euro olarak paylaşıldı.

Kurumsal iflasların haricinde kişisel iflas rakamlarında, Ocak-Haziran dönemi için yüzde 20,2’lik azalma kaydedildi.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre iflas eden şirket sayısındaki artışın en büyük nedeni, artan enerji fiyatları ve tedarik zincirindeki aksaklıklar.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz günlerde Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), Almanya’nın son dönemdeki ekonomik tablosuna dair bir rapor paylaşmıştı.(link1) Enstitü, gelecek yıla yönelik gayri safi yurtiçi
hasıla (GSYİH) beklentisini aşağı yönlü güncellemişti. Almanya ekonomisinin 2023 yılında yüzde 0,7 oranında daralacağını duyurmuştu. Mevcut yıl için ise tahminini yüzde 2,1’den 1,4’e düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.