Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Çapındaki Örgütten Gazze’de Acil Ateşkes Çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Gazze'de sivil can kayıplarının önüne geçilmesi ve insani yardımlara sorunsuzca erişimin sağlanabilmesi adına Gazze Şeridi ve İsrail'deki tüm taraflara acil ateşkes çağrısında bulundu.
Dünya Çapındaki Örgütten Gazze’de Acil Ateşkes Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Af Örgütü (AI), İsrail ablukası altındaki Gazze’de daha fazla sivil can kaybının önüne geçilmesi ve insani yardımlara erişimin kolaylıkla sağlanması için Gazze Şeridi ve İsrail’deki tüm taraflara acil ateşkes çağrısında bulundu.

Örgüt, İsrail-Filistin çatışması ve Gazze Şeridi’ndeki insani duruma ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, eşi benzeri görülmemiş insani felaketin yaşandığı işgal altındaki Gazze Şeridi’ndeki durumun sona ermesi için tüm taraflara acil ateşkes çağrısında bulunulduğu ifade edildi.

Callamard: İnsanlar Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard’ın söylemlerine de yer verilen açıklamada, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında son dönemde hayal bile edilemeyecek boyutlarda dehşetin yaşandığına tanık olunduğuna dikkat çekildi.

Gazze Şeridi’nde 2 milyondan fazla insanın korkunç insani krizin ortasında hayatta kalma mücadelesi verdiğinin altını çizildi.

GCM Yatırım Banner

Sivil kayıpların sayısının daha önce görülmemiş boyutlara ulaştığı belirtilirken sivillerin korunması ve insani acıların daha da sarsıcı boyutlara ulaşmasının önlenmesi için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulunuldu.

Uluslararası hukuka göre suç teşkil eden ciddi ihlallerin işlendiği göz önüne alındığında, uluslararası toplumun çatışmanın tüm taraflarına kapsamlı bir silah ambargosu uygulaması gerektiğinin altı çizildi.

Hamas ve diğer tüm silahlı grupların, tüm sivil rehineleri koşulsuz ve derhal serbest bırakması ve esir tutulan herkese, serbest bırakılıncaya kadar tıbbi tedavi de dahil olmak üzere insani bir şekilde muamele edilmesinin önemine de değinildi.

Açıklamanın devamında, “Uluslararası toplumun bütün üyelerini, çatışmanın tüm taraflarından derhal insani ateşkes talep etmek üzere bir araya gelmeye çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.