Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Basını ABD’nin Suriye’den Çekilmesini Kürtlere İhanet Olarak Yorumladı

Dış basın, dün Beyaz Saray’dan gelen Suriye’den askerlerini çekme kararını değerlendirdi. Gazeteler bu hamleyi ABD’nin Kütlere yapılmış bir ihaneti olarak nitelendirdi.
Dünya Basını ABD’nin Suriye’den Çekilmesini Kürtlere İhanet Olarak Yorumladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında önceki gün yapılan telefon görüşmesinden sonra Beyaz Saray’dan art arda açıklamalar geldi. Trump önce sonu gelmez bir savaşın içinde olduklarını ve Suriye’den çekildiklerini söyledi.

Ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin ekonomisini tamamen imha edeceğine dair tehdit içerikli sözlerini yayınladı. Dolar Trump’ın açıklamaları sonrasında hızla yükselişe geçti ve akşam saatlerinde 5,84’ün üstünü gördü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin vaat ettiği sözleri yerine getirmediğini, bölgedeki terör eylemlerine son vermek yerine Türkiye ile müttefik ilişkisine çok aykırı bir yaklaşımda bulunduğunu belirtti.

Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da Trump’ın bu yaklaşımını doğru bulmayarak eleştirdi. Dünya basını ise ABD’nin Fırat’ın doğusundan çekilme kararını gündemine taşırken, bunu Kürtlere yapılmış bir ihanet olarak değerlendirdi.

New York Times gazetesi, Amerikan askerlerinin bölgeden çekilmesiyle birlikte DEAŞ’la mücadelenin daha zor olacağını yazdı.

New York TimesGazete ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Ankara ile Beyaz Saray arasında kaldığını belirtti. ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi ile birlikte koalisyonun DEAŞ terör örgütüyle mücadelesinin daha da zorlaşacağını yazan New York Times, son yedi ay içerisinde örgütün yeniden güç kazanmaya başladığına dikkat çekti.

Türkiye’nin yaklaşık 11.000 DEAŞ militanını kontrol altında tutmasının oldukça zor olduğunu yazan gazete, bazılarının serbest bırakılması veya kaçması ile birlikte yeniden örgüte döneceklerini de hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Trump’ın hamlesi doğru bulunmazken; “Trump’ın kararı, hem IŞİD’e karşı operasyonlar için hem de İran’la Rusya’ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor.” ifadesine de yer verildi.

Washington Post, Suriyeli Kürtlerin beklenmedik açıklamayla birlikte, ABD’nin ihanetini gördüklerini yazdı.

Washington PostDEAŞ terör örgütü Suriye’de özerk yönetim bölgesi kurma hayaliyle yıllardır savaşıyor. Son beş yıl içerisinde ise Amerikan askerleri Suriyeli Kürtlerin yanında olarak bu mücadeleye destek oldu. Ancak dün Beyaz Saray’dan gelen geri çekilme açıklaması Kürtleri şaşkınlığa uğrattı.

Gazete Suriyeli Kürtlerin ABD askerlerinin bölgeden tamamen çekilmesini engelleme veya erteleme amacında olduklarını yazdı. The Guardian gazetesi de benzer şekilde ABD’nin Kürt müttefiklerini terk ettiğini belirtti. ABD politikasında ani bir değişiklik olduğunu yazan gazete söz konusu açıklamaların Erdoğan ve Trump’ın telefon konuşmasından sonra geldiğini de manidar buldu.

Haberde, “Görünüşe göre Suriye’yle ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump’ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu” ifadesine de yer verildi.

Newsweek, Trump için ‘omurgasız’ ifadesini kullanarak, ABD ulusal güvenliğinin yeni bir tehlike durumuna girdiğini belirtti.

NewsweekNewsweek gazetesinde de söz konusu açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan telefon görüşmesinden sonra geldiğine dikkat çekildi. Financial Times, Trump’ın Suriye kararının kendi yönetim politikasıyla ters düştüğünü ve Kürtleri bir kez daha yüzüstü bıraktığını yazdı.

Gazete Fırat’ın doğusunda yapılacak operasyonun daha çok Suriyelilerin Türkiye topraklarına sızmasına sebep olacağını, bunun da Türkiye’nin Suriye savaşı bataklığına daha çok gömülmesi anlamına geldiğini aktardı.

FT Dış Haberler Editörü David Gardner Trump’ın geri çekilme kararını saatli bir bomba olarak nitelendirdi. Ani çekilme kararının sahadaki durumu tahmin edilemeyecek kadar kötüleştirdiğini söyleyen Gardner, bir gecede ani bir şekilde alınan kararın Fırat bölgesini yeniden ateşe atacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.