Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Kamu Harcamaları için Destek

Dünya Bankası Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın onaylandığını duyurdu. Ayrıntılar haberimizde;
Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Kamu Harcamaları için Destek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Dört aya yakın zamandır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında, Batılı ülkeler ve uluslararası kurumlar, Ukrayna’nın mücadelesine yardımcı olmak için sayısız finansman desteği sundu. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu da dün yeni bir desteği daha açıkladı.

Ukrayna’da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları kapsamında Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın onaylandığı bildirildi. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, 12 Nisan’da yaptığı açıklamada, 1,5 milyar dolarlık yeni bir yardım paketinin hazırlandığını söylemişti.

Dünkü açıklamada, bunun Ukrayna için planlanan 4 milyar dolarlık destek paketinin bir kısmı olduğu söylendi. Söz konusu fonun hükümet ve sosyal hizmet görevlilerinin ücretlerini ödemek için kullanılacağı belirtilirken, daha önce 2 milyar dolarlık parçasının dağıtıldığı hatırlatıldı.

Yeni açıklanan finansman için kaynak olarak İngiltere, Hollanda, Litvanya ve Letonya’dan sağlanan finansman garantilerinden yararlanıldığı, İtalya’dan gelen paralel finansman ve Çoklu Donör Güven Fonu’na yapılan katkılardan da destek alındığı açıklandı.

Başkan Malpass, bankanın savaş boyunca Ukrayna ve halkına sürekli destek sağladığını belirterek, “Ukraynalılara sağlık hizmetlerine, eğitime ve sosyal korumaya erişim sağlamaya yardımcı olmak için finansal desteği harekete geçirmek ve çeşitli finansman araçlarımızın esnekliğinden yararlanmak için bağış yapan ülkelerle birlikte çalışıyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası Doğu Avrupa Ülke Direktörü ise sağlanan yeni finansman paketinin Ukrayna’daki yaşam koşullarının ve yoksulluğun daha da kötüleşmesini önlemeye, hükümete temel hizmetleri sürdürebilmesi için yardımcı olacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın