Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Stagflasyon Uyarısı: Büyüme Tahmini Düşürüldü

Dünya Bankası küresel büyüme tahminini 2022 için yüzde 2,9′a düşürürken, stagflasyon uyarısında bulundu. Ayrıntılar haberde...
Dünya Bankası’ndan Stagflasyon Uyarısı: Büyüme Tahmini Düşürüldü
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklama ile küresel büyüme tahmini düşürüldü ve ekonominin 1970′leri anımsatan bir stagflasyon dönemine girdiği, birçok ülkenin ise resesyona girebileceği kaydedildi.

Raporda küresel ekonomik genişlemenin 2021′deki yüzde 5,7’ye nazaran bu yıl yüzde 2,9′a düşmesinin beklendiği belirtildi. Dünya Bankası stagflasyon risklerine işaret ederek, büyümenin 2023-2024 yılları arasında bu seviyelerde seyretmesini ve enflasyonun çoğu ekonomide hedefleri aşacağını tahmin etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun sonucunda emtia fiyatlarındaki artış, koronavirüs pandemisinin küresel ekonomiye verdiği mevcut zararı daha da artırdı ve Dünya Bankası, uzun süreli bir zayıf büyüme ve yüksek enflasyon dönemine girildiğini bildirdi.

Açıklamada, “Ukrayna’daki savaş, Çin’deki karantinalar, tedarik zinciri kesintileri ve stagflasyon riski büyümeyi zorluyor. Birçok ülke için resesyondan kaçınmak zor olacak” ifadelerine yer verildi.

Gelişmiş Ekonomilerin Etkilenmesi Bekleniyor

Raporda gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin 2022′de yüzde 2,6′ya ve 2023′te yüzde 2,2′ye düşmesinin beklendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerdeki genişlemenin yüzde 6,6′dan 2022′de yüzde 3,4′e düşmesi tahmin edilirken, 2011′den 2019′a kadar olan yıllık ortalamanın yüzde 4,8′in oldukça altına düşmesi bekleniyor.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde enflasyon yükselmeye devam ederken, merkez bankalarını para politikasını sıkılaştırmaya ve yükselen fiyatları frenlemek için faiz oranlarını yükseltmeye teşvik ediyor.

Mevcut yüksek enflasyon nedeniyle, zayıf büyüme ortamı, gelişmiş ekonomilerde faiz oranlarında hızlı artışlar gerektiren ve gelişmekte olan ekonomilerde bir dizi finansal krizi tetikleyen yoğun bir stagflasyon dönemi olan 1970′lerle paralellik gösterdiğine dikkat çekiliyor. Haziran ayı raporu, şimdiki durumla 50 yıl önceki durumu karşılaştırıyor.

Dünya Bankası, tarihin tekerrür etme riskini azaltmak için politika yapıcıları Ukrayna’ya yardımı koordine etmeye, petrol ve gıda fiyatlarındaki ani yükselişe karşı koymaya ve gelişmekte olan ekonomiler için borç indirimi sağlamaya çağırdı.

Türkiye Tahmini Yükseltildi

Raporda Türkiye ekonomisine dair tahminlere de yer verildi. Dünya Bankası, Türkiye için 2022 büyüme tahmininin yüzde 2,3, 2023 için yüzde 3,2 ve 2024 için yüzde 4 olduğunu paylaştı. Daha önce Ocak ayında yayımlanan raporda, Türkiye ekonomisinin 2022’de yüzde 2 ve 2023’te yüzde 3 büyüyeceği tahmini yapılmıştı.

Kurum dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de de büyümenin geçen yılki yüzde 8.1’den yüzde 4.3’e gerilemesini tahmin ederken, savaştaki Ukrayna ekonomisinin bu sene yüzde 45.1, Rusya ekonomisinin ise yüzde 8.9 daralmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın