Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Kredi: 416 Milyon Dolar

Dünya Bankası, Türkiye’de hava kirleticilerin düşürülmesi kapsamında Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile 416 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.
Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Kredi: 416 Milyon Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Dünya Bankası ile Türkiye’deki sanayi işletmelerinin hava kirletici madde ve sera gazı emisyonlarını azaltmaları için kredi anlaşması imzaladı.

416 milyon dolarlık kredi anlaşması Hazine ve Maliye Bakanlığı garantörlüğünde sağlanacak. Proje kapsamında Türkiye’deki imalatçılar için uzun vadeli finansman olanakları sağlanacak.

Kredi özellikle çevre, iklim, üretkenlik, sağlık ve dirençlilik üzerinde olumsuz etkileri olan emisyonları azaltacak temiz teknolojileri ve prosesleri uygulamaya koyabilmeleri amacıyla imalat sektörüne odaklanacak.

Türkiye Sanayi Emisyonlarını Azaltma Projesi (TIER), yeşil dönüşüm çerçevesinde uzun vadeli finansmana ulaşımı kolaylaştırmayı, imalatçıların parçacık madde emisyonlarını yüzde 40, azot oksit emisyonlarını yüzde 30, sera gazı emisyonlarını ise yılda 220 bin ton azaltmayı amaçlıyor.

“Rekabet Gücünü Etkileyecek”

Dünya Bankası Ülke Direktörü Humberto Lopez, projenin Türkiye’nin sanayi işletmelerinin küresel piyasadaki rekabet güçlerinin artırılması açısından çok büyük önem taşıdığını vurguladı. Dünya Bankası’nın Türkiye’nin iklim, çevre politikalarının ve hedeflerinin önündeki engelleri kaldırma çabalarını desteklemekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.