Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 400 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası ve Türkiye ormanları yangınlardan korumayı amaçlayan projeyi uygulamaya aldı. Detaylar haberde...
Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 400 Milyon Dolarlık Kredi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Bankası Türkiye, resmi sitesinden yaptığı açıklamada Türkiye’nin ve Dünya Bankası’nın, ülkenin insanları ve ormanları yangınlardan koruma kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan projesini uygulamaya koyduğu duyuruldu.

Söz konusu açıklamada 400 milyon dolar tutarındaki Türkiye İklime Dirençli Ormanlar Projesinin uygulamaya koyulduğu not edildi.

Türkiye’nin, sıklıkla meydana gelen ve iklim değişikliği etkilerinin de yol oynadığı taşkın, orman yangını, fırtına ve heyelan gibi doğal afetlere karşı kırılgan bir durumda olduğu not edildi.

Söz konusu uygulama ile Türkiye’nin orman yangını yönetim kapasitesinin destekleneceği bildirildi.

Bunun yanında Türkiye İklime Dirençli Ormanlar Projesi ile yangın riskinin en fazla olduğu 14 ilde ormanların ve insanların orman yangınlarına ve giderek artan iklim değişikliği risklerine karşı dirençliliğinin güçlendirilmesinde destek olacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bu projenin iklim değişikliği eylemi ve ormanların sağlığının korunması konusundaki kararlılığı vurgulayacağı not edildi.

Konuya yönelik konuşan bir diğer isim Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez oldu.

Lopez, “Türkiye İklime Dirençli Ormanlar Projesi, proaktif iklim değişikliği uyum eylemi ve dirençlilik oluşturma hedefine olan bağlılığımızı vurgulamaktadır. Proje kavram aşamasından uygulama aşamasına kadar Türkiye Hükümeti ile yürüttüğümüz işbirliği, daha önce benzeri görülmemiş bir kararlılığı göstermektedir.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.