Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Bazı Ülkelerin Kredi Geri Ödemelerini Durduracak

Dünya Bankası doğal afetlerden etkilenen ülkelerin bankaya yapacakları kredi geri ödemelerini durdurmaya izin vereceği ileri sürüldü. Detaylar haberde;
Dünya Bankası Bazı Ülkelerin Kredi Geri Ödemelerini Durduracak
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası’nın doğal afetlerden etkilenen ülkelerin çok taraflı borç verene olan borçlarını geri ödemelerini durdurmasına izin vereceği ileri sürüldü. Financial Times’ın bugün bildirdiği habere göre söz konusu kampanyanın Barbados Başbakanı Mia Mottley liderliğinde olacağı kaydedildi.

Haberde, Dünya Bankası başkanı Ajay Banga’nın bugün Paris’te yapacağı bir konuşmada, geri ödemelerin durdurulması ve yeni kredilere afet sigortasının dahil edilmesi gibi bir dizi önlem açıklayacağı bildirildi.

Ayrıca bankanın ülkelerin fonlarının bir kısmını doğal afetler meydana geldiğinde acil duruma müdahale etmeye hızlı bir şekilde yeniden yönlendirmelerine izin vereceği belirtildi. Kalkınma projeleri için yeni sigorta ürünleri sunmak üzere özel sektörle birlikte çalışacağı da eklendi.

Yeni Küresel Mali Anlaşma Zirvesi Yapılacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iklim finansmanına yönelik fon sağlanması için düşük gelirli ülkelerin borçlarını hafifletmek kapsamında yol haritası çizmek üzere Perşembe ve Cuma günleri Paris’te bir zirveye ev sahipliği yapacak.

Yeni Küresel Mali Anlaşma Zirvesi için 22-23 Haziran günlerinde 40’tan fazla dünya liderinin Paris’te olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Zirve öncesinde Financial Times’a konuşan Mottley, ülkelerin felaket durumunda yeniden inşa edebilecekleri alana sahip olmalarını sağlamanın hayati önem taşıdığına işaret etti.

Banka, Afet Sigortası için Bağışçılarla Çalışacak

Barbados’un şu anda afet ve salgının gibi kriz dönemlerine ilişkin maddeleri içeren tahvilleri var olduğu belirtilen haberde, bunlar dünya çapında yaygın olarak kullanılmadığı bildirildi. Mottley ise konuya ilişkin, “Şimdi ihtiyacımız olan idam.” dedi.

Dünya Bankası’nın kapsamı genişletmek için yeni İklim Dirençli Borç Hükümlerini ilk başta en savunmasız borçlularına sunacağına dikkat çekildi. Ülkelerin afet sigortasını karşılayamayacağını kabul ettiğini ve bu sebeple ürünlerin düşük gelirli ülkeler için bağışçılarla çalışılacağı eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.