Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Başkanı ABD’nin Temerrüt Riskine Karşı Uyardı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, ABD’nin temerrüt riskinin küresel ekonomi üzerinde etkili olacağını söyledi.
Dünya Bankası Başkanı ABD’nin Temerrüt Riskine Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, ABD’nin temerrüde düşme riskinin, artan faiz oranları ve yüksek borç seviyelerinin de etkisiyle, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu sorunları artırdığını söyledi.

Japonya’da toplanan G7 finans yetkilileri, ABD borç limitini yükseltmenin ve devlet borcu üzerindeki olası bir temerrüde düşmenin olumsuz yansımalarını önlemenin önemini tartıştı. G7 toplantısının oturum aralarında konuşan Malpass, “Açıkçası, dünyanın en büyük ekonomisindeki sıkıntı herkes için olumsuz olacaktır. Sonuçları kötü olur.” açıklamasında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin 31.4 trilyon dolarlık borç limitini yükseltmemesinin ekonomik ve mali felaketle sonuçlanacağını yineledi ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ni federal borç limitini kaldırmayı kabul etmeye çağırdı.

Malpass, G7 toplantılarında üretkenliği ve büyümeyi artırma ihtiyacı ile ülkelerin karşı karşıya olduğu yüksek borç yüküyle başa çıkma ihtiyacı hakkında tartışmalar yapıldığını söyledi.

Malpass, küresel büyümenin 2023’te yüzde 2’nin altına düşeceğini ve birkaç yıl daha düşük kalabileceğini söyledi. En büyük zorluklardan birisinin, gelişmiş ekonomilerin çok borç alması olduğunu belirten Malpass, gelişmekte olan ülkelerin daha az yatırım alabileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Uzun süreli bir yavaş büyüme dönemi yaşanabileceğine dikkat çeken Malpass, bunun özellikle yoksul ülkeler için büyük bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı. Malpass sözlerini, “Dünya stresli bir noktada ama bence finansal sistemler ayakta duruyor. Asıl soru nasıl daha fazla büyüme ve üretkenlik elde edileceği” ifadeleri ile sürdürdü.

Dünya Bankası Başkanı, yardım isteyen ülkelerin borçlarının yeniden yapılandırılmasında ilerleme kaydedilmesinin acil olduğunu söyledi ve Gana’da ilerleme kaydedilmesini memnuniyetle karşıladı.

Malpass, dünyanın en büyük devlet alacaklısı olan Çin’i ve özel sektör alacaklılarını içeren yeni Küresel Egemen Borç Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ilk iki toplantısında ilerleme kaydedildiğini belirtti. Haziran ayında üçüncü bir toplantının planlandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.