Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dubai Manşet PMI, İstihdamda Bir Yılın İlk Artışını Gösterdi

En son PMI verileri, Dubai'nin petrol dışı ekonomisinin 2021'in başında büyüme bölgesinde kaldığını gösterdi.
Dubai Manşet PMI, İstihdamda Bir Yılın İlk Artışını Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dubai’de yaygınlaşan koronavirüs sonrasında petrol dışı ekonomi 2021’in başında büyüme bölgesinde kalmaya devam ediyor. Aralık ayından itibaren hem üretimin hem de yeni siparişlerin genişleme hızı yavaşlasa da iyimserlik devam ediyor. Bu durum neredeyse bir yıldır istihdamda ilk artışın görülmesini destekliyor.

Manşet IHS Markit Dubai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayındaki 51 seviyesinden Ocak ayında 50,6 seviyesine indi.
Dubai PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

PMI’daki gerilemeye karşılık 50 olan eşik sınırın üstünde kalmaya devam ettiği görüldü. Aynı zamanda Ocak ayında üst üste ikinci ayında da 50 sınırının üzerinde kalmayı başardı. Endeksteki hafif düşüşün nedeni ise üretimdeki ve yeni siparişlerdeki yavaşlamadan kaynaklandı.

Manşet Dubai PMI; çıktı, yeni siparişler, istihdam, tedarikçilerin teslimat süreleri ve satın alınan malların stoklarındaki değişiklikleri ölçen bireysel yayılma endekslerinden türetilmiştir. Yılın başında izlenen sektörlerin çoğunda büyüme kaydedilirken, küresel kısıtlamaların sıkılaştırılması nedeniyle iş koşullarında düşüş görülen tek sektör seyahat ve turizm oldu. Toptan ve perakende sektörleri ise Ocak’ta en iyi performansı kaydeden segmentler olarak, istihdam yaratmanın ana itici gücü oldu.

Dubai genelinde ticari faaliyet, Ocak ayında art arda ikinci ayında artış gösterirken, genişleme oranı Aralık’ta en yüksek seviyesinden geriledi. Anket paneline göre; üretim çoğunlukla devam eden projeleri desteklemek için artırılırken, bazı firmalar müşteri talebindeki artışı dile getirdiler.

Aktivitedeki artış, istihdamda Şubat 2020’den bu yana ilk kez ve 14 ayın en hızlısı şeklinde artışa neden oldu.
Dubai Sektör PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Aynı zamanda firmalar, Covid-19 aşılarının yurt içinde hızla yaygınlaşmasıyla bağlantılı olarak gelecekteki iş ortamına karşı daha fazla güven duyduklarını dile getirmeye başladılar. İyimserlik, geçen Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, özellikle seyahat ve turizm firmalarının 2021 için tarafsız bir görünüm verdiği için dizi tarihinde görülen en zayıf seviyelerden biri olarak kaldı.

GCM Yatırım Banner

PMI verileri, Ocak ayında talep tarafında zayıflamaya da işaret etti. Satış büyümesi kesirli bir hızda azalırken, mevcut sekiz aylık genişleme dizisinde görülen en yavaş büyüme kaydedildi. Zorlu piyasa koşulları nedeniyle müşteri harcama gücünün azaldığını gösterdi. Satış ivmesinin yavaşlamasıyla birlikte petrol dışı firmalar girdi stoklarını daha da düşürdü. Böylece satıcı fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluştu. Genel girdi maliyetleri altı ayda ilk kez ve Nisan 2020’den bu yana en hızlı şekilde geriledi.

Dubai merkezli işletmeler, küresel tedarik zincirleriyle bağlantılı bazı endişelere rağmen tedarikçilerin teslimat sürelerinde art arda ikinci ayda da iyileşme gördü. PMI anketine katılan panelistler, satıcıların taşıma kapasitesi geliştikçe daha hızlı teslimat yapabildiklerini de dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın