Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DTÖ: Ticari İlişkilerde Parçalı Bir Yapı Görüyoruz

Küresel çapta bölgesel ve jeopolitik parçalanmalara dikkat çeken DTÖ, ticari ilişkilerin parçalı bir yapıya dönüştüğünü belirtti.
DTÖ: Ticari İlişkilerde Parçalı Bir Yapı Görüyoruz
HABER GİRİŞ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu. Dünyadaki gerilimlerden dolayı ülkeler arasındaki ticari ilişkilerde parçalı bir yapı görüldüğünü belirten DTÖ, yine de eğilimin küreselleşmenin tersine döndüğünü belirtmek için erken bir safa olduğunu açıkladı.

Üretimi büyük pazarlara yaklaştırmak veya benzer düşünen ülkelerle üretim ağlarını sağlamlaştırmak gibi stratejilerin, küresel ekonominin bölgesel ve jeopolitik açıdan parçalanmasına yol açacağı vurgulandı.

Karşılıklı ticaretin en son geçen yıl rekor seviyeye ulaştığı hatırlatılırken Amerika ve Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasındaki ticaretin büyümesinin sürdüğüne dikkat çekildi.Arz kıtlığı ve gıda fiyatlarında keskin artış yaşanması yönündeki beklentilerin gerçekleşmediği bildirildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), bugün yaptığı açıklamada küresel borcun önemli ölçüde düştüğünü, dünyanın toplam borcunun GSYİH’ye oranının 2021’de yüzde 248’den geçen yıl yüzde 238’e gerilediğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.