Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ’den Dünya Boğulmayı Önleme Günü Çağrısı

DSÖ, Dünya Boğulmayı Önleme Günü adına açıklamalar yaptı. Boğulmaya neden olan sebepleri ve önlemek için yapılması gerekenleri aktardı.
DSÖ’den Dünya Boğulmayı Önleme Günü Çağrısı
HABER GİRİŞ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Boğulmayı Önleme Günü’nde insanlara boğulmayı önlemek için “bir şey yap” çağrısında bulundu.

Yaralanmaya bağlı ölüm nedenleri kapsamında özellikle 1-24 yaş arası çocuklar ve gençlerde üçüncü sırayı alan boğulmanın, her yıl 236 binden fazla can kaybına neden olduğunu söyledi.

DSÖ açıklamasında, boğulma ölümlerinin yüzde 90’ından fazlasının düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini ve 5 yaşın altındaki çocukların en yüksek risk grubunda olduğunu bildirdi.

Genellikle banyo yapma, ev içi kullanım için su toplama, balık tutma, tekne ve feribotlarda su üzerinde seyahat etme gibi günlük faaliyetlerle bağlantılı boğulmaların yaşandığı ifade edildi.

Mevsimsel hava olaylarının da boğulma nedeni olduğu ve bu etkilerin müdahale ile büyük ölçüde önlenebileceği vurgulandı. Boğulmanın küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyerek, bunu önlemek için çözümler bulmaya odaklandıklarını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hükümetler Bir Olursa Binlerce Hayat Kurtulur

Çoğu durumda boğulmayı önlemek için neyin işe yaradığını bildiklerini aktaran kurum, hükümetlere yönelik araçlar geliştirdiklerini ve rehberlik ettiklerini bildirdi. Birlikte hareket edilirse binlerce hayatın kurtarılabileceğinin altı çizildi.

DSÖ boğulmayı önlemek için 6 kanıta dayalı önlem önerdi.

Bunlar; güvenli kurtarma ve canlandırma konusunda çevredekileri eğitmek; okul çağındaki çocuklara temel yüzme ve su güvenliği becerilerini öğretmek; çocuklar için denetimli gündüz bakımı sağlamak; güvenli denizcilik, denizcilik ve feribot düzenlemelerini belirlemek ve uygulamak; sel riski yönetimini iyileştirmek olarak açıklandı.

Dünya Boğulmayı Önleme Günü için DSÖ’nün küresel toplumu boğulmaktan kurtarmada alınabilecek önlemler aşağıdaki gibi sıralandı:

Bireyler; aileleri, arkadaşları ve meslektaşları ile boğulmayı önleme ve su güvenliği tavsiyelerini paylaşabilir.

Yüzme veya su güvenliği derslerine kaydolabilir. Yerel boğulmayı önleme derneklerini ve gruplarını destekleyebilir.

Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum, su güvenliği bilgilerini paylaşarak su güvenliği kampanyaları başlatabilir.

Önerilen en iyi uygulama müdahalelerini kullanarak yeni boğulmayı önleme programları geliştirip, sunmayı taahhüt edebilir. Halka açık etkinliklere ev sahipliği yapabilir.

Hükümetler; yeni boğulma önleme politikaları, stratejileri, mevzuat veya yatırımları geliştirebilir.

Boğulma yükü ve çözümleri hakkında çok sektörlü yuvarlak masa toplantıları, parlamento tartışmaları düzenleyebilir. Boğulmayı önleme programlarını yurt içinde ve uluslararası düzeyde tanıtabilir, desteklemeyi taahhüt edebilir.

DSÖ açıklamasında dünyadaki birçok ülkenin boğulmayı önleme programlarını üstlendiğini söyleyerek; Bangladeş’in ülke genelinde çocuklar arasında boğulmayı azaltmak için 3 yıllık bir program başlattığını ekledi.

Hükümetin, programın bir parçası olarak 2012’den beri Bloomberg Philanthropies tarafından kurulan ve finanse edilen 2 bin 500 kreşi devraldığını ifade etti. Ayrıca 1-5 yaş arası 200 bin çocuğa gözetim sağlamak için 5 bin 500 kreş ekleyerek programını genişlettiğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın