Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ: Covid Tedavisindeki Boşluklar Gereksiz Ölümlere Yol Açtı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid salgınına dair yeni açıklamalarda bulundu.
DSÖ: Covid Tedavisindeki Boşluklar Gereksiz Ölümlere Yol Açtı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de yaptığı basın toplantısında Covid pandemisine dair endişe verici açıklamalarda bulundu. Salgında vakaların bu yıl ciddi şekilde düşüş yaşadığını, Omicron dalgasında bir yıl öncesiyle kıyaslandığında çok iyi durumda olduğumuzu belirtti.

Ayrıca dünya genelindeki maymun çiçeği (Mpox) salgını ile Uganda’daki Ebola’nın da son haftalarda azaldığına dikkat çekti.

Virüsün Nasıl Değiştiği Yeterince Anlaşılmadı

Salgının sona erdiğini söylemek için çok fazla belirsizlik ve boşluk olduğunu söyleyen Ghebreyesus, test aşamasında yaşanan boşlukların virüsün nasıl değiştiğini anlamadıklarını gösterdiğini belirtti.

Tedavideki boşlukların insanların gereksiz yere ölmesine sebep olduğunu, sağlık sistemindeki boşlukların ise Covid başta olmak üzere grip ve diğer hastalıklardaki artışla baş edilememesine sebep olduğunu sözlerine ekledi.

Çin’de son aylarda hızla artan vakalardan endişe duyduklarını söyleyerek, kapsamlı bir değerlendirme yapabilmek için Çin hükümetinden veri paylaşımında bulunmaları yönünde talepte bulundu.

GCM Yatırım Banner

2022 yılında yeni salgınları önleyebilmek için önemli adımlar attıklarını, yeni bir salgın fonu oluşturduklarını, düşük gelirli ülkelerin mRNA teknolojili aşı üretebilmeleri için Güney Afrika’ya mRNA Teknoloji Transfer Merkezi inşa ettiklerini açıkladı.

Maymun çiçeği virüsü hakkında da bilgi veren Ghebreyesus, bugüne kadar 110 ülkeden 83 bin vaka ve 66 can kaybı bildirildiğini aktardı. Covid’de olduğu gibi Mpox vakalarının zirve yaptıktan sonra yüzde 90 oranında azaldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.