Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcı Ron Baron: Dow 50 Yıl İçinde 650.000’e Ulaşacak

ABD’li milyarder yatırımcı, Dow Jones’un 50 yıl içinde 650.000 olacağını öngördü.
Yatırımcı Ron Baron: Dow 50 Yıl İçinde 650.000’e Ulaşacak
Yorum

Baron Capital’in kurucusu olan Ron Baron, bugün CNBC’ye verdiği demeçte borsadaki korkunun açık olduğunu söyledi. Ancak bunun insanları hisseleri yatırım yapmaktan alıkoymaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

New York’taki yıllık yatırım konferansından konuşan Baron, Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’nin 50 yıl içinde 650.000’e ulaşacağını öngördü. Dow Jones Perşembe günü 26,805.53 seviyesinde kapanmıştı ki bu tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 2 uzaktaydı.

Baron, mevcut borsanın şu anda yanan şehirler ve Vietnam Savaşı protestolarının olduğu ve Dow’un 1.000 civarında seyrettiği 1969 yılındakiyle aynı değerde olduğunu belirtti.

Ron Baron Borsa 1969 Aynı Değerde Ekonominin o zamanlar 850 milyar dolar olduğunu ve şu anda 21.3 trilyon dolar olduğunu söyleyen Baron, bunun 25 kat arttığını vurguladı. Baron, yatırımcıların piyasadaki günlük devirleri unutmaları ve uzun vadeye odaklanmaları gerektiğinin üzerini çizdi.

“Gelecek 50 yılın son 50 yıla benzeyeceğini düşünüyorum. Şimdi yatırım yaparsan, paranızın 25 katı olur” diyerek şu andaki “olağanüstü” düşük faiz oranlarının yatırıma daha fazla teşvik sağladığını da sözlerine ekledi.

Yönetimi altında 29.6 milyar dolarlık varlıkları bulunan firmanın kurucusu, teknolojinin işletmelerin daha hızlı büyümesini sağladığını ve ayrıca maliyetleri düşürdüğünü de bildirdi.

Dow 50 Yıl İçinde 650.000’e UlaşacakÖte yandan kendisi yaklaşık bir yıl önce Dow’un yarım yüzyılda 500.000’e ulaşacağını öngörmüştü. Kasım ayında verdiği demeçte Baron, Dow Jones Endüstri Ortalaması’nın önümüzdeki 50 yılda 500.000’e ulaşacağını tahmin etmişti. Borsanın ekonomiyi yansıttığını savunan Baron, bu nedenle GSYİH’nin her 10 yılda bir ikiye katlanması durumunda piyasanın da aynı şekilde artacağını öne sürmüştü.

Yatırımcıların piyasada yılda ortalama yüzde 7 veya yüzde 8 oranında para kazanmayı bekleyebileceklerini dile getiren milyarder, borsanın çoğu insanın yatırım yapması için en iyi araç olduğunu savunmuştu. Baron’un Dow 500.000 olacağı öngörüsü milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın düşüncesiyle oldukça uyumluydu. Buffett da önceki yıl yaptığı bir açıklamada Dow’un 100 yılda 1.000.000’e ulaşacağını tahmin etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu