Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dövizden TL’ye Dönüşte Kurumlar Vergisi İstisnasına Yeni Düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ile dövizden TL’e geçişte kurumlar vergisi istisnasında yeni düzenleme yapıldı.
Dövizden TL’ye Dönüşte Kurumlar Vergisi İstisnasına Yeni Düzenleme
Yorum

TL dönüşümüne kurumlar vergisi istisnasına ilişkin yeni düzenleme yapıldı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenleme ile kurumların 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar da dönüşümde vergi istisnasından yararlanacak.

Mevcut düzenleme ile kurumların, döviz tevdiat ve katılma hesaplarındaki yabancı paralarını Türk lirasına çevirmeleri durumunda vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlarının kurumlar vergisinden müstesna olması sağlanıyor.

Karar ile 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023 tarihine kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi amaçlanmıştı.

Dönüşüm kuru üzerinden varlıkların TL’ye çevrilmesi ve en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda söz konusu hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden muaf tutuluyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan son karar ile ilgili vergi istisnası, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla uygulanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu