Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

TBMM’ye sunulan yeni torba yasa teklifinde, borsa ve dövizden elde edilen faiz gelirlerine yüzde 40’a varan vergi uygulanabileceği iddia ediliyor.
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların ağırlıklı olarak takip ettiği döviz ve borsaya yönelik yeni bir düzenleme geleceği iddiası ortaya atıldı. Ak Partili milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu yeni torba yasa teklifinde, döviz ve borsa yatırımcılarını ilgilendiren bir bir değişiklik olacağı iddia ediliyor

İddiaya göre dövizden elde edilen faiz gelirleri ve borsadan sağlanan kazançlara uygulanan vergi oranları yüzde 40’a kadar artırılabilir. Torba yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vergi oranlarını artırma yetkisi veriyor.

Torba teklifin 12’nci maddesine göre, yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul kıymetlerden (Eurobond veya dolar borçlanma senetleri) sağlanan getiriler ile bankalara döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz ve kâr payı gelirlerinden yüzde 40’a kadar vergi alınabilir.

Halihazırda Cumhurbaşkanı’nın elindeki yüzde 30 ile sınırlandırılmış durumda ve vergi yükü yüzde 25 olarak uygulanıyor. İddia edilen yetki ile hisse senedinin ihraç tarihi, ihraç edenler, hesabın açılış tarihi ve türüne göre farklı oranlarda kullanılabilirken, bugün itibarıyla indirim yönünde kullanılıyor.

Sporculara Düşük Oranlı Vergi Uzatılıyor

Torba yasada yer alan bir diğer teklif ile futbolcular ve diğer sporcuların elde ettiği kazançlara uygulanan düşük oranlı vergi uygulamasının uzatılacak. Söz konusu uygulama bu yılın sonu itibarıyla sona erecek.

GCM Yatırım Banner

Teklif ile uygulama 2028 sonuna kadar uzatılabilir. Buna ek olarak Cumhurbaşkanı uygulamayı ilave 5 yıl daha uzatma yetkisine sahip olacak.

Mevcut düzenlemede, spor dallarında en üst ligde oynayan sporcuların kazançlarından halen yüzde 20, bir altındaki ligdeki sporculardan yüzde 10 ve diğer ligler ile lig usulüne tabi olmayanlardan yüzde 5 vergi alınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın