Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Alım-Satımı ve Para Transferinde Yeni Düzenleme!

Resmi Gazete’de yayımlandı! Döviz alım satımı işlemlerinde ve para transferi oranlarında değişiklik yapıldı. Ayrıntılar haberde;
Döviz Alım-Satımı ve Para Transferinde Yeni Düzenleme!
Yorum

Döviz alım satımı işlemlerinde vergi kimlik numarası tespitini gerektiren işlem tutarı değiştirildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre özel finans kurumları, bankalar, posta merkezleri ve döviz bürolarında döviz alım-satımı işlemlerinde vergi kimlik numarası tespitini gerektiren tutar sınırı 3 bin dolardan 5 bin dolara çıkarıldı.

Karar Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” başlığı ile duyuruldu.

Ayrıca Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında suç gelirlerinin aklanmasına yönelik banka finans kurumlarınca kimlik tespiti gerektiren sınırda yapılan değişiklik yer aldı.

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldı. Buna göre para transferi oranlarında 75 bin lira olan sınır, 85 bin liraya yükseltildi.

Yönetmelikte, yükümlüler tarafından yapılan işlemlerde mevcut tutar üzerinde müşterilerin adının veya hesaplar üzerinde hareket edenlerin kimliğinin tespit edilmesi zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca işlemlerin gerçek faydacılarının ortaya çıkarılması için tedbirlerin alınması gerekliliği vurgulanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu