Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dört Büyük Banka Çin’in 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü

Önde gelen dört büyük yatırım bankası, Çin’in bu yıl için büyüme tahminlerini düşürdü. Ayrıntılar haberde…
Dört Büyük Banka Çin’in 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e ilişkin, dört büyük yatırım bankası tarafından yeni tahminler paylaşıldı. Dört büyük banka, Mayıs ayı verilerinin COVID sonrası toparlanmanın duraksadığını göstermesinin ardından Çin için 2023 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme tahminlerini düşürdü.

UBS, Standard Chartered, Bank of America ve JPMorgan, Çin’in GSYİH büyümesinin bu yıl yüzde 5,2 ila 5,7 arasında olmasını bekliyor. Bu aralık daha önce yüzde 5,7 ile 6,3 olarak tahmin edilmişti.

Son veriler, Çin ekonomisinin Mayıs ayında sanayi üretimi ve perakende satış büyümesinin, tahminlerin altında kalmasıyla tökezlediğini gösterdi. Bu durum Pekin’in salgın sonrası sarsıntılı bir toparlanmayı desteklemek için daha fazlasını yapması gerekeceği yönündeki beklentileri artırdı.

Hükümet, 2022 hedefinin çok altında kalmasının ardından, bu yıl için yüzde 5 civarında mütevazı bir GSYİH büyüme hedefi belirledi. UBS ekonomistleri, GSYİH tahminlerini yüzde 5,7’den 5,2’ye düşürdüler ve bir notta daha fazla politika desteği gelmesini beklediklerini söylediler.

Çin Merkez Bankası bir yıllık orta vadeli borç verme faiz oranını 10 ay sonra ilk kez indirdi ve önümüzdeki hafta gösterge kredi faiz oranlarında (LPR) indirim yapılmasının önünü açtı. Standard Chartered ekonomistleri, 2023 büyüme tahminlerini daha önceki yüzde 5,8’den yüzde 5,4’e düşürdü.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler tahminle ilgili “Çin iş ortamını ve güveni iyileştirmeye öncelik verdiğinden, ek teşvikler muhtemelen ölçülecek” notunu düştü.

Standard Chartered, Çin’in ikinci çeyrek büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 5,8’e düşürdü. Nisan-Haziran büyümesinin, bir yıl önce yaygın COVID-19 kilitlenmeleri olduğu göz önüne alındığında, büyümenin düşük bir karşılaştırma bazıyla artması bekleniyor.

BofA büyüme tahminini yüzde 6,3’ten yüzde 5,7’ye düşürürken, JPMorgan daha önce görünümünü yüzde 5,9’dan yüzde 5,5’e indirmişti. Kaynaklar, Çin’in bu yıl yavaşlayan bir ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik sunacağını, ancak yetkililerin tüketici ve özel sektördeki zayıf talebi desteklemeye odaklanacağını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın