Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dört Banka Dolar Cinsi Kira Sertifikası için İhraç Yetkisi Aldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsindeki kira sertifikası ihracı için bazı bankaları yetkilendirdiğini duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Dört Banka Dolar Cinsi Kira Sertifikası için İhraç Yetkisi Aldı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugün yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre dolar cinsindeki kira sertifikası ihracı için bazı bankaları yetkilendirdi. Yetkilendirdiği bankaların Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC olduğu açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası sermaye piyasalarında dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek amacıyla Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC’ye yetki vermiştir.” yer aldı.

Kira sertifikası, her türlü varlık ve hakkın finansmanını sağlamak amacıyla varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilir. Sertifika sahiplerinin bu varlık veya haktan elde edilen gelirdeki payları oranında hak sahibi olmalarını sağlar. Faizsiz bankacılık ilkelerine uygun bir yatırım aracıdır.

İhtiyati Tedbir ve İhtiyati Haciz Konulamayacak

Türkiye’den belirli bir fiyat üzerinde konut yatırımı yapanlar, Türk vatandaşlığı hakkı elde etmeye hak kazanıyor. Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için döviz tutarında taşınmaz alınması şartı 400 bin dolara yükseltilmesi yürürlüğe girmişti.

Yürürlüğe giren yönetmelik ile en az 500 bin dolar ya da buna karşılık döviz tutarı ile 3 yıl süreyle bireysel emeklilik sistemine giriş yapan yabancılar, Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacağı duyuruda yer almıştı.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde bulunan yabancı ülkelerin merkez bankalarına yönelik de değişiklik yapılmıştı.

Yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıkların haczedilemeyeceği söylenmişti. Üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haczin de konulamayacağı kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.