Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez’den Doğal Gaz Faturaları için İyi Haber: Zam Yok!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, doğal gaz faturalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aralık’ta fiyatlar aratacak mı? İşte yanıtı;
Dönmez’den Doğal Gaz Faturaları için İyi Haber: Zam Yok!
HABER GİRİŞ

Küresel çapta artan fiyatlar, vatandaşın cebini yakmaya devam ederken enerji faturaları hem ülkemizde hem dünyada yaşam maliyetini çoğaltıyor. Mevsim kışa doğru ilerlerken doğal gaz faturaları için endişeler artıyor. Söz konusu endişeler ortasında Enerji Bakanı Dönmez’den iyi haber geldi. NTV’ye konuşan Fatih Dönmez, Aralık ayında doğal gazda fiyat değişikliği olmayacağını duyurdu.

Bu yıl Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte sert hareketlilik yaşayan doğal gaz için, “Pandemi öncesi ve sonrasına bakacak olursak doğal gazda anormal artışlar oldu” dedi. Ukrayna’daki savaşın kısa sürede bitmesinin piyasayı rahatlatacağını dile getiren Enerji Bakanı, volatiliteye atıfla fiyat tahmin etmenin mümkün olmadığını belirtti. Yine de şu sözlerle iyimser konuştu:

“Yaz aylarındaki yüksek seviyenin gerilediğini görüyoruz. Ancak bu geçiçi mi olacak yoksa kalıcı mı olacak göreceğiz. Ama Aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacak.”

Fatura müjdesinin yanında Karadeniz gazına değinen Dönmez, hedefin 2023 Mart ayında gazın vatandaşa getirilmesi olduğunu söyledi. Böylece bu hafta hedefin Cumhuriyetin 100. yılında yerli gazı vatandaşla buluşturmak olduğu yönünde yaptığı açıklamayla paralel konuştu.

Mart’ta ilk gazın sisteme gireceğini, 4 yıl sonra konutlardaki gazın tamamının karşılanacağını aktaran Dönmez, “Gazın ulusal sisteme bağlanmasıyla evlerde kullanılan doğalgazda indirim olacak mı” sorusunu yanıtladı.

GCM Yatırım Banner

Doğal gazda sübvansiyon oranının yüzde 75 olduğunu anımsatarak “Doğalgazın üretilmesiyle vatandaşımıza gereken yardımları yapmak için elimizden geleni yapacağız. Buz gazla hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak. Zamanı geldiğinde hesaplamaları yapılacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın